O zdraví 17. 2. 2022 | Veronika VágnerováVeronika Vágnerová

Co riskujeme celodenním sezením?

Loňské průzkumy ukázaly, že 29,3 % lidí prosedí denně v průměru až 10 hodin. 15 % dotazovaných se přiznalo, že na židli stráví i 12 hodin denně. Přitom časté sezení je jedním z viníků bolesti zad i krční páteře a brání orgánům v plné funkci. Je také jedním z faktorů, které výrazně zhoršují hemoroidální onemocnění.

Stock Photos: SFIO CRACHO /Shutterstock.com
  • Kromě času je důležité i to, jak sedíte. Pokud správně s rovnými zády, zataženou bradou, chodidly opřenými o podlahu a podobně, vyvíjíte na meziobratlové ploténky rovnoměrný tlak.
  • Lidské tělo je ale líné a hledá pohodlnou polohu, ve které vydrží delší dobu. Tlak na ploténky pak není rovnoměrný. Páteř se začne různě kroutit, ploténky se mohou časem vyklenout až vyhřeznout a způsobit celou řadu bolestí zad, hlavy, krční páteře i dalších částí těla. Kromě toho například posed se zkříženýma nohama brzdí žilní návrat krve do srdce.

Tlačíte si na konečník

hemoroidyPodobně je pod náporem i konečník, kde se ukrývají žilní pleteně (hemoroidy), jež ho přirozeně uzavírají. Ačkoliv neexistuje jedna jasná příčina, proč mnoha lidem způsobují trápení, dlouhodobé sezení a nedostatek pohybu jsou prokazatelně zhoršujícími faktory.

  • Když budete trvale sedět celý den na zadku, vystavujete hemoroidy kolem konečníku tlaku odspodu. Časem mohou měnit tvar, zvětšovat objem a působit výrazné nepohodlí jako svědění, pálení a otok konečníku i další projevy hemoroidálního onemocnění

Střeva leniví a neposouvají jídlo dál

Sezení a nedostatek pohybu způsobuje i výraznější problémy, a těmi je pomalá peristaltika střev.

„Pohyb je velmi důležitý z hlediska vyprazdňování. Když se hýbete vy, pracuje i vaše střevo a řádně vypuzuje stolici,“ vysvětluje proktoložka MUDr. Soňa Hořínková z Nemocnice TGM Hodonín, proč je dobré občas vstát alespoň ze židle a projít se.

  • Čím déle zůstává strava ve střevech, tím méně vody obsahuje a tím tvrdší je pak stolice. Následné vyprazdňování je poté velice bolestivý proces, při kterém tlačíte na konečník zevnitř a můžete si hemoroidy i vytlačit ven. Nemluvě o řitních trhlinkách.

Hodiny na toaletě

zácpaPokud je zácpa jen příležitostná, trhlinky se zahojí a hemoroidy se vrátí na své místo. Jestli jde ale o standardní záležitost, hemoroidy jsou stále mechanicky odírané tvrdou stolicí a ještě vytlačované ven. Časem se může stát, že prasknou a zanítí se, protože procházející stolice je přece jen směs odpadních látek a střevních bakterií.

„Pokud podpoříte léčbu hemoroidálního onemocnění mastmi či čípky z lékárny nebo léky, které podporují tonus žilní stěny (venofarmaky), hojení je rychlejší,“ radí MUDr. Soňa Hořínková.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com





Mohlo by vás také zajímat: