O zdraví 11. 12. 2019 | MUDr. Petr Hlavatý Ph.D.MUDr. Petr Hlavatý Ph.D.

Doplněk stravy může pomoci třeba i s hubnutím. Opatrnost je nutná při užívání léků

Ať již jsou to multivitaminy či různé výtažky z exotických rostlin napomáhající hubnutí - na trhu těchto doplňků stravy najdeme obrovské množství. V zimě jimi posilujeme imunitu. Na jaře jsou v kurzu ty, které pomáhají s redukcí hmotnosti. Dokonce občas některé i trochu fungují. Mezi celoroční favority se řadí doplňky stravy na klouby. Ty totiž bolí pořád.

Kdy je vhodné použít doplňky stravy?
Stock Photos: Stas Malyarevsky /Shutterstock.com

Doplněk stravy není lék

V první řadě je třeba zdůraznit, že se jedná o potraviny, nikoli léčiva. Výživové doplňky také nepodléhají tak přísné kontrole jako léčiva, takže je zde i vyšší riziko kontaminace, např. plísněmi.

 • Přesná definice doplňků stravy říká, že se jedná o „koncentrované zdroje vitaminů, minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažené v potravině samostatně nebo v kombinaci, určené k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích“. Rozhodně tedy nejsou náhradou pestré stravy!

Doplňky stravy tvoří samostatnou kategorii potravin, která je upravena vyhláškou č. 225/2008 Sb. Ve vyhlášce jsou přesně stanoveny podmínky značení na obalech výrobků, například nesmí být použita označení jako „Zázračný lék na obezitu“, „Rozpustí tuk bez námahy“, atp.

Mohou pomoci, ale i ublížit

Potravinové doplňkyVzhledem k tomu, že jsou výživové doplňky volně prodejné, mnohdy se zapomíná na možné spolupůsobení s užívanými léky.

Příkladem jsou výrobky s výtažky ze zeleného čaje, který může nepříznivě působit s chemoterapeutickými léky a lékem zabraňujícím nežádoucímu srážení krve – warfarinem.

Jinou ukázkou je doplněk stravy užívaný na hubnutí, glukomannan a guarová guma, které mohou snížit vstřebávání, a tím i účinnost mnoha léků.

Ano, v jistých situacích

Doplňky stravy mají význam v okamžiku, kdy nastala situace zvýšené potřeby nebo došlo k nedostatku. Příkladem je užívání vápníku, vitaminu D a hořčíku u žen v období menopauzy, methioninu nebo kyseliny pantothenové v situacích, kdy padají ve zvýšené míře vlasy, multivitaminových přípravků v rámci rekonvalescence nebo vlákniny při snaze hubnout.

Vždy je ale třeba pečlivě zvážit možné nepříznivé účinky a samozřejmě také vztah mezi cenou a efektem.

Doplňky stravy a hubnutí

Vzhledem k vysokému počtu obézních je nasnadě, že kouzelná tabletka neexistuje, nicméně téměř všichni věří, že některé doplňky mohou redukci hmotnosti napomáhat. Pravda je taková, že z na trhu dostupných preparátů má určitý prokázaný účinek jen hrstka. Jedná se o:

 • Přípravky na bázi rozpustné vlákniny
 • Kofein, zelený čaj, guarana
 • L-karnitin

U dalších doplňků nebyl účinek dostatečně potvrzen, ale není ani vyloučen. Spíš jde o to, že obsah potencionálně účinné látky je tak malý, že aby bylo dosaženo nějakého účinku, muselo by se jednat o tabletu vážící kilogram.

Vláknina podporuje hubnutí

Pro účely hubnutí se používá zejména rozpustná vláknina, která je schopna vstřebat vodu, nabobtnat, a tím zvětšit svůj objem v žaludku (30-50násobně). Výsledkem je dosažení dřívějšího pocitu sytosti. Vedle efektu na hubnutí je u rozpustné vlákniny popisován i příznivý vliv na cukrovku a snižování hladiny cholesterolu.

Mezi nejčastěji používané zdroje vlákniny patří:

 • psyllium pocházející z jitrocele vejčitého
 • glukomannan, získávaný z hlíz rostliny Amorphophallus konjac
 • guarová guma ze semen rostliny Cyamopsis tetragonolobus

Výraznější efekt je pozorován u psyllia a glukomannanu, než u guarové gumy.

Zelený čaj zvyšuje energo výdej

Zelený čajAktivními látkami spojovanými se ztrátou hmotnosti jsou kofein a katechiny patřící do skupiny antioxidačně působících polyfenolů. Efekt zeleného čaje spočívá ve zvýšení výdeje energie a oxidace tuků a sníženém vstřebávání a ukládání tuku. Může rovněž snížit trávení a vstřebávání sacharidů.

Kofein a guarana aktivuje, ale pozor na množství

Guarana je rostlina původem z Jižní Ameriky. Její účinek spočívá ve vysokém obsahu kofeinu.

Kofein se běžně vyskytuje v potravinách, nápojích a doplňcích stravy. Jeho účinek na organismus je poměrně obsáhlý:

 • Stimuluje centrální nervový systém, srdce a kosterní svaly.
 • Zvyšuje aktivitu žaludku a tlustého střeva.
 • V závislosti na dávce zvyšuje termogenezi (výdej energie teplem).

K úbytku hmotnosti kofein přispívá především cestou zvýšené oxidace tuků prostřednictvím aktivace centrálního nervového systému. Pozor však na negativní účinky z vysokého příjmu kofeinu. Podle FDA a Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) je uváděno, že bezpečná dávka činí až 400 mg kofeinu denně.

 • Kofein může způsobit poruchy spánku a pocity nervozity a třes, kardiovaskulární účinky.
 • Kofein může být toxický v dávkách 15 mg/kg, která se projevuje nevolností, zvracením, tachykardií, křečemi a edémem mozku.
 • Dávky nad 150 mg/kg mohou být smrtelné.
 • Důležité je také vědět, že kombinace kofeinu s jinými stimulanty může výskyt nežádoucích účinků zvýšit.

logo

Mohlo by vás také zajímat: