O zdraví 28. 2. 2023 | Monika PoledníkováMonika Poledníková

Dospívající děti digitální detox sice neocení, ale prospěje jim i vám

Zvykli jsme si, že jsme neustále on-line. Na telefonu, na e-mailu, na notebooku, tabletu, počítači… Díky bezdrátovému internetu zůstáváme připojení vlastně nonstop. A to pro naše psychické zdraví není rozhodně správné, což ostatně potvrzují i psychologové. Jak si tedy od technologií co nejlépe odpočinout a co nám takový digitální detox přinese?

Stock photos: Oksana Klymenko/Shutterstock.com

Digitální detox je vlastně časem, kdy se vyhýbáme elektronickým zařízením připojeným k internetu. Případně se začal objevovat také pojem „digitální minimalismus”, který nás učí, jak s technologiemi zacházet tak, aby nám usnadňovaly čas, a my jsme tak měli zároveň více volna pro sebe.

Digitální závislost a digitální detox

Digitální závislost je v dnešní době poměrně ožehavým tématem. Je to nutkavé jednání člověka používat digitální technologie, i přes negativní dopad na jeho život. Digitální závislost se bohužel týká ve velké míře i dětí a dospívajících. Statistické údaje z roku 2017 uvádí, že průměrný Čech kontroluje své mobilní zařízení až 50x denně. A v zahraničí je toto číslo ještě mnohem vyšší. Třeba průměrný Američan se na mobil podívá až 200x za den.

Být občas off-line je dobré pro každého

Odpočinek od digitálních technologií neboli digitální detox má nesporné výhody pro naše duševní zdraví. Problém je, že v mnohých případech jde o závislost, která má podobné nebo stejné znaky jako kterákoliv jiná závislost. Digitální závislost je nebezpečná především tím, že poměrně snadno může vyvolat úzkosti či deprese. Navíc v případě častého sledování sociálních sítí či zapojování se do diskuzí může rovněž negativně ovlivnit sebevědomí.

Právě u sociálních sítí se poměrně hojně objevuje:

 • strach, že o „něco“ přijdeme, promeškáme status, koment atd. (tzv. FOMO neboli Fear of missing out),
 • kyberšikana,
 • negativní pocity kvůli zveřejněnému obsahu,
 • pocity izolace a mínění, že v porovnání s ostatními nejsme dost dobří, hezcí či aktivní.

Digitální detox u dětí a mladistvých

Depresivní dospívající dívkaZávislost na digitálních technologiích je dnes nejrozšířenější závislostí mezi mladistvými. Vede k úzkosti, depresím, nespavosti, impulzivnímu chování a často i k pocitům méněcennosti. Ostatně provedené výzkumy jednoznačně potvrzují, že časté používání sociálních sítí jde ruku v ruce se zvýšeným rizikem depresí. Čím více teenageři používají sociální sítě, tím více klesá jejich životní spokojenost. Sociální sítě totiž povzbuzují dospívající, aby se porovnávali s ostatními, čímž pádem má tato technologie negativní dopad na jejich sebevědomí.

Jak tedy na digitální detox u teenagerů?

 • Eliminujte technologie: Vezměte svého potomka na výlet, do bazénu nebo třeba do nějakého zábavního centra. Pochopitelně vyrazte bez telefonu. Zároveň i vy sami byste v tento čas neměli telefon používat. Jestliže pojedete na prodloužený víkend nebo na týdenní dovolenou a potomek nebude mít s sebou telefon, sledujte, zda se u něj neprojeví abstinenční příznaky. Patří sem napětí, podrážděnost, hněv, neklid, smutek nebo deprese. V takovém případě je už na čase vyhledat pomoc dětského psychologa.
 • Pravidla: Domluvte si jasná pravidla, která nebude nikdo v domácnosti porušovat. Například by mělo jednoznačně platit to, že si neberete telefon k jídelnímu stolu. Dále si pak jasně řekněte, v jaký čas se telefon ve (pod)večerních hodinách odkládá. Rozhodně je optimální vypnout jej minimálně hodinu před ulehnutím do postele.
 • Mějte pod kontrolou aplikace a hry: Měli byste vědět, co váš potomek sleduje a na co kouká. Zároveň byste měli veškeré on-line aktivity prokládat i běžnými aktivitami doma či v přírodě. Hrajte společně hry, tvořte něco, společně se hýbejte.

Začněte postupně, ale důrazně

Jestliže vás trápí nespavost, podrážděnost, úzkosti nebo třeba frustrace z toho, že právě nemůžete být on-line, dále také pocit nejistoty, depresivní stavy nebo nutkání být neustále přihlášení a v pohotovosti, pak nastal nejvyšší čas udělat si digitální detox. Začněte malými, ale účinnými kroky.

 • Nepoužívejte telefon u jídla.
 • Nepoužívejte telefon, pokud jste zrovna s přáteli.
 • Nedívejte se na telefon během sledování televize nebo třeba při čekání na semaforu.
 • Nepoužívejte telefon před spaním.

Šťastná rodinaA v případě, že se na to cítíte, udělejte si třeba celoměsíční digitální detox. Odpojte se, nenavštěvujte sociální sítě a telefon využívejte jen v nejnutnějších případech. Zároveň byste si měli všímat toho, jak používání digitálních médií ovlivňuje váš život. Pokud kvůli nim zanedbáváte domácí povinnosti, děti nebo partnera, je nutné s tím něco okamžitě dělat. A jestliže nevíte sami, jak na to, vyhledejte pomoc odborníka.

Digitální detox má nesporná pozitiva

 • Díky digitálnímu detoxu budete lépe spát, budete přes den veselejší a uvolněnější.
 • Jako benefity jsou uváděny i eliminace stresu a nárůst energie.
 • V práci či ve škole pak budete rozhodně produktivnější a soustředěnější.

Vzhledem k tomu, že některé studie odkazují na negativní vliv elektromagnetického pole mobilního telefonu, které prokazatelně mění chování a tvar buněk v těle, budete dost možná i zdravější. Při pravidelném vystavování se záření mobilu, wifi nebo bluetooth, hrozí totiž poruchy ve správném fungování imunitního systému.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: digitalnidetox.cz
slowtechinstitute.org
Mohlo by vás také zajímat: