O zdraví 20. 11. 2020 | Mgr. Zuzana DouchováMgr. Zuzana Douchová

Homeoffice - zlatá pravidla, jak ho zvládnout bez kil navíc

Ať už jste doma sami, izolovaní od svých nejbližších, nebo naopak všichni pohromadě s celou rodinou, kde přebíháte mezi prací, péčí o domácnost a dětmi, je to psychicky náročné období pro všechny. Pro některé je to i velká zkouška sebedisciplíny.

Stock Photos: Peter Kniez /Shutterstock.com
  • Pro některé je to i velká zkouška sebedisciplíny, protože jídlo máme neustále při ruce a v kombinaci se stresem můžeme daleko více podléhat emočnímu jedení a přejídání.
  • Máme i méně pohybu a dokopat se ke cvičení doma je někdy i nereálné vzhledem ke sdílenému prostoru s ostatními členy rodiny.
  • Jak tuhle dlouhotrvající krizi ustát co nejlépe a bez kil navíc?

Čím více stresu, tím více pečujte o psychickou pohodu

Už několik měsíců nemáme k dispozici naše obvyklé rituály, které nás udržují za normálních okolností v psychické pohody. Ať už jde o sportovní či zájmové aktivity, chození ven s přáteli nebo za kulturou, welness a dovolené, nebo jen naše domácí rituály, na které jsme zvyklí.

  • Každá změna je psychicky náročná a letos jsme jich měly víc než dost. Není proto divu, že se to už všechno podepisuje i na naší psychice.
  • Jsme více v napětí a emoční zátěži než obvykle a obzvlášť stresující je samotný fakt, že nevíme jak dlouho to všechno bude trvat a nemůžeme celkově situaci sami ovlivnit.

Jediné co ovlivnit můžeme, je naše reakce na celou situaci. Máme možnost se strachovat, nadávat, hádat se, přejídat nebo se můžeme naučit o sebe postarat i v této náročné krizi. Čím více pociťujeme, že se na nás krize psychicky podepisuje, o to více se o sebe starejme.

Naplánujte si odpočinek a příjemné aktivity i doma

setkání s kolegyKdyž chodíte do práce, tak si děláte pravidelné pauzy na čaj, kávu, popovídání s kolegy, máte také obvykle obědovou pauzu a cestu z práce a do práce jen pro sebe. Tohle všechno vám ted může chybět a zvyšovat tak míru stresu a napětí.

Zkuste aplikovat tyto odpočinkové pauzy i doma a pravidelně se protahujte, jděte na krátkou svižnou procházku ven, zavolejte někomu blízkému, na chvíli si lehněte na gauč a poslechněte si pár svých oblíbených písniček, nebo chvíli nic nedělejte, jen ležte a relaxujte.

  • Čím častěji si tyto relaxační pauzy dopřejete, tím budete nejen produktivnější, ale i odpočatější a veselejší. Nezapomínejte ani na kvalitní spánek, který je základem pro naši psychickou pohodu.

Aktivní pohyb i z domova

Pravidelné a příjemné cvičení je nejlepším antistresovým lékem, podporou pro naší imunitu i jako prevence zvýšené hmotnosti během pobytu doma. Máme teď daleko méně běžného pohybu, než když chodíme do práce, na nákupy, rozvážíme děti na kroužky a do škol. O to více se snažme chodit ven na pravidelné procházky do přírody a využijme internet na on-line cvičení na doma.

  • Máme tam na výběr celou řadu pohybových aktivit a stylů, které můžeme dělat i doma z obýváku.

pilatesMůžete takhle cvičit pomalejší jógu, pilates nebo posilování s vahou vlastního těla na zpevnění a snížení stresu, nebo různé kardio lekce na hubnutí a posílení kondice. Vyzkoušejte svižnější zumbu, aerobic nebo kickbox. A pokud máte málo času, tak vyzkoušejte populární HIIT cvičení, které stačí jen 30 minut. Jde o velmi efektivní trénink, kdy se střídají krátké intervaly intenzivních cviků s méně intenzivními. V případě, že nemůžete skákat kvůli vyšší nadváze, zdravotním omezením nebo sousedům pod vámi, doporučuji LOW IMPACT cvičení, které je bez poskoků a je tak vhodné i pro úplné začátečníky.

Pravidelně, dostatečně jezte a hlavně žádné diety

Naše psychika, hmotnost i imunita jsou závislé také na našem jídelníčku. Hlavně teď nedržte žádnou drastickou dietu. Naopak je zapotřebí si hlídat pravidelnost a dostatečný příjem všech základních živin. Striktní diety, nepravidelný režim a hladovění jsou pro náš organismus jen dalším stresem a zátěží navíc a také nám spouští chutě na sladké a přejídání.

  • Kdy jindy než teď trénovat zdravý jídelníček, kdy si můžete pravidelně vařit, nakupovat kvalitnější potraviny a zkoušet nové recepty.

Na každé hlavní jídlo si dopřejte pořádnou dávku kvalitních bílkovin, které podporují produkci hormonů dobré nálady a imunity a ještě mají výborný sytící efekt. Nezapomínejte ani na dostatek zeleniny a ovoce kvůli vláknině, vitamínům a antioxidantům. Na psychiku jsou také skvělé tučné ryby, avokádo, ořechy a semínka díky omega 3 mastným kyselinám a na zvýšení imunitu zase doporučuji probiotika ze zakysaných mléčných výrobků, fermentované zeleniny a sóji v podobě misa nebo tempehu. A jestli máte vlivem stresu více chutě na sladké, tak místo kupovaných sladkostí si raději doma upečte něco dobrého na zub z kvalitní hořké čokolády, domácí ovesné tyčinky nebo bábovku z tvarohu a špaldové mouky.

Mohlo by vás také zajímat: