O zdraví 16. 11. 2020 | Mgr. Marie Cicvárek FlégrováMgr. Marie Cicvárek Flégrová

„Tlustému Jirkovi“ pomohla od obezity bariatrická operace

Těžká obezita bere chuť do života, komplikuje vztahy a především ničí zdraví. Vyprávět by o tom mohl 44letý Jiří, který několik let bojoval s morbidní obezitou. Tento boj se mu podařilo vyhrát díky bariatrické operaci. Jeho příběh může být inspirací i návodem pro stovky dalších obézních osob.

foto z vimcojim.cz

Obezita a covid-19 

 1. Obezita je rizikovým faktorem pro onemocnění covid-19.
 2. Mezinárodní studie ukazují, že průběh nemoci může být u obézních osob závažnější a léčba covidu-19 komplikovanější i delší.
 3. Obezita zvyšuje riziko hospitalizace kvůli covidu-19 a vyšší je také riziko úmrtí.

Léta přejídání a ze sportovce se stal dvoumetrákový muž

Tlustý JirkaJiří byl od útlého věku sportovně založený, věnoval se mnoha sportům včetně závodního juda. Jeho vášeň pro jídlo, velké porce, obliba sladkého a nespočet spořádaných tabulek čokolády se ovšem začaly na jeho postavě postupně projevovat a výsledkem bylo 184 kg při výšce 178 cm.

Jak sám Jiří říká, projedl se k pytli cementu na břiše. Přispělo k tomu také omezení sportu v rané dospělosti a pravidelné pití alkoholu.

 • Právě dlouhodobé přejídání, nedostatek pohybu a špatná životospráva bývají hlavní příčinou morbidní obezity, jejíž příčina nespočívá například v nemocích žláz s vnitřní sekrecí nebo není způsobena jiným zdravotním problémem.

Zasáhnout muselo okolí

Přestože si Jiří uvědomoval, že by ho obezita mohla stát život, a za svou postavu se styděl, skutečná pomoc přišla až se zásahem jeho nejbližších.

„Kamarádka, které pracuje jako sestřička na oddělení, kde se věnují chirurgické léčbě obezity, mi razantně promluvila do duše a já se rozhodl se svou obezitou skoncovat. Nestačí si říct, že s kilogramy „něco uděláte“, je potřeba jednat,“ popisuje Jiří začátek své cesty ke štíhlejší postavě i spokojenějšímu životu.

A tehdy se dostal do péče lékařů, kteří se starají o pacienty s těžkou obezitou na pracovišti bariatrické chirurgie. Právě tento obor se totiž zabývá operační léčbou obezity.

 • Co je morbidní obezita? 
 1. Výraz morbidní obezita značí nejvyšší 3. stupeň obezity. Při vyjádření pomocí BMI (index tělesné hmotnosti) se jedná o osoby s BMI vyšším než 40.
 2. Obezita 3. stupně patří mezi základní předpoklady pro chirurgickou léčbu obezity.
 3. Obezita je považována za nemoc a bariatrie je jednou z možností, jak ji léčit.

Od prvních konzultací na operační sál během dvou měsíců

V nemocnici čekalo Jiřího, stejně jako každého jiného pacienta zvažujícího bariatrickou operaci, mnoho různých vyšetření a pohovorů s chirurgem, internistou, anesteziologem i psychologem. Všichni tito specialisté se podílí na přípravě na operaci a na výběru vhodného typu bariatrického zákroku.

„Bylo to náročné fyzicky i psychicky, ale lékařům jsem vděčný za profesionální přístup a rozhodnutí mě operovat,“ líčí své vzpomínky na zákrok rodák z Mladé Boleslavi.

Jiří podstoupil tubulizaci žaludku, odborně nazývanou také rukávovitá resekce žaludku. Při ní se pacientům laparoskopicky odstraňuje velká část (až 85 %) žaludku.

 • Při této operaci se žaludek podélně přeřízne a sešije se do tvaru trubice, rukávu.
 • Kromě zmenšení kapacity žaludku se při operaci odstraňuje ta část žaludku, kde jsou umístěné buňky produkující tzv. hormon hladu.
 • Pacienti se po operaci zbavují výrazného pocitu hladu, který je dříve nutil k neustálé konzumaci jídla.
 • Po zákroku se zásadně zmenší množství jídla, které je pacient schopen sníst, a proto se po operaci rychle hubne.

První rok: minus 40 kilogramů, celkově 66 kg dole

Tlustý Jirka„Tlustý Jirka“, jak sám sebe Jiří před operací nazýval, se po zákroku velmi rychle zotavil a během prvního roku zhubnul 40 kg. Nutností bylo dodržovat pooperační režim, který spočívá v postupném zatěžování operovaného žaludku pouze tekutou stravou a později kašovitými jídly.

Po několika týdnech mohl Jiří přejít na běžnou tuhou potravu, ovšem se zachováním pravidel stravování pro bariatrické pacienty. To znamená hlavně malé porce s limitem 100–150 ml, pravidelné stravování, pití 10 minut před jídlem, nikoliv při něm a dostatek bílkovin v každém jídle.

„Všem, které operace teprve čeká, bych rád vzkázal, aby nespoléhali, že hubnutí po operaci půjde samo. Budete se muset naučit správně jíst a pít, hýbat se a nebýt líní. Bariatrická operace se dá tzv. „přejíst“ a při nesprávném režimu půjdou kila zase nahoru. Pokud se k tomu postavíte správně, a navíc budete mít podobně skvělou podporu ve své rodině, operace vám změní život a budete se svým tělem i novým životem spokojeni. Jako já,“ dodává Jiří, který je tři roky po operaci lehčí o dalších 29 kg a na snižování hmotnosti dál svědomitě pracuje.

Mohlo by vás také zajímat: