O zdraví 29. 9. 2020 | Mgr. Eva KloučkováMgr. Eva Kloučková

Infarkt nebo mrtvice se mohou týkat i vás. Chraňte své srdce

Na srdečně-cévní onemocnění umírá polovina z nás. Pravdou je, že někteří se musí o své srdce a cévy starat víc. Riziko, že se infarkt nebo mrtvice bude týkat právě vás, zvyšují například nadváha, vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu v krvi nebo cukrovka, odborně nazývaná diabetes mellitus.

Chraňte své srdce - foto zdroj: depositphotos.com

Cévy diabetiků trpí víc

S diabetem se v ČR nyní léčí přes milion diabetiků. Dle predikcí bude počet pacientů dále stoupat a v roce 2030 by se mohlo jednat dokonce o 1,3 milionu léčených pacientů.

světový den srdceVysoká hladina krevního cukru poškozuje u lidí s diabetem jak malé, tak velké cévy.

Poškození cév se může ukázat jak v podobě srdečního infarktu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin, tak poškození zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetická nefropatie) nebo nervů (diabetická neuropatie).

 

 • S infarktem tak mají zkušenost 3x častěji než ostatní, u mrtvice je to dokonce 4x.

Ochrana srdce i hubnutí

Za posledních zhruba 13 let bylo v České republice schváleno a zavedeno přes 20 nových antidiabetických léčiv.

 • Jedním z nich jsou GLP-1 agonisté, které nejen že upravují hladinu cukru v krvi, ale byla u nich také prokázána kardioprotektivita (schopnost chránit srdce a cévy diabetiků).
 • Vliv mají také na snižování hmotnosti, přičemž nadváha a obezita jsou dalším ze zdravotních komplikací zvyšujících riziko srdečně-cévních onemocnění.
 • Pacient si léčbu aplikuje 1x denně nebo dokonce jen 1x týdně.

Diabetologové chtějí léčbu předepsat dříve

Zatímco odborné diabetologické společnosti v České republice i ve světě doporučují nasazení léků založených na působení GLP-1 ihned po selhání tabletové léčby, pojišťovny úhradu omezují.

 • Konkrétně se jedná o hodnotu dlouhého cukru nad 60 mmol/l.
 • Druhým omezením je index BMI. Ten musí být na úrovni obezity, tedy více než 30 kg/ m2, resp. 35 kg/m2.

„Dle mezinárodního konsensu odborných společností, stejně jako v Doporučených postupech České diabetologické společnosti, se ale doporučuje zahájit léčbu analogy GLP-1 již při hodnotě 53 mmol/mol. Důvodem je skutečnost, že tak lze časnější léčbou významně snížit riziko rozvoje obávaných cévních komplikací diabetu,“ konstatuje MUDr. Eva Račická, místopředsedkyně České diabetologické společnosti.

Diabetolog a diabetik musí táhnout za jeden provaz

Pacient má v současné době mnohem větší vliv na léčbu, než tomu bylo dříve. Na druhou stranu je ale důležité, aby zodpovědnost alespoň částečně převzali i pacienti. A nejen v oblasti dodržování rad lékaře.

Máme k dispozici léky, které pacientům pomáhají, ale pojišťovna poskytuje úhradu pouze pacientům s vyšší hmotností a hladinou cukru v krvi. My ale víme, že tyto léky pozitivně ovlivní i zdravotní stav pacientů nesplňujících podmínky pojišťoven k úhradě. Potom je důležité i zapojení pacienta do platby za léčbu, pokud je to možné.

Benefity se vrátí větší kvalitou života, možností dále pracovat i menším rizikem infarktu a mrtvice. Pacienti navíc, byť se zpožděním, získají část vynaložených peněz díky ochrannému limitu pojišťoven zpět. Zároveň je ale nutné, aby i zdravotní pojišťovny rozšířily úhradu těchto léků širší skupině pacientů. Prevence kardiovaskulárních komplikací v dlouhodobém horizontu plátcům mnoho peněz ušetří, a především výrazně prodlouží délku i zlepší kvalitu života pacientů,“ říká diabetolog prof. MUDr.  Martin Haluzík, DrSc. z IKEM.  

Data nelžou

Že moderní léčba život diabetiků skutečně mění, ukázala i studie Inovace pro život (zdroj: www.inovaceprozivot.cz), ve které se Asociace pro inovativní farmaceutický průmysl zaměřila na 9 onemocnění, včetně diabetu. Díky inovativní léčbě podle ní u diabetiků:

 1. Roste očekávaná doba dožití (průměrný věk zemřelých).
 2. Prodlužuje se ekonomická aktivita.
 3. Daří se předcházet nebezpečným a nákladným komplikacím (včetně srdečně-cévních onemocnění) nebo oddalovat dobu jejich nástupu.
 4. Zvyšuje se kvalita života.
 5. Daří se snižovat počet hospitalizovaných a více než polovina pacientů se z pobytu v nemocnicích vrací dříve než za týden.

5 tipů, jak používat srdce

 1. Rozpruďte krev – pravidelný pohyb rozpohybuje vaše srdce.
 2. Zajímejte se o srdce – přečtěte si více o tom, jak chránit srdce diabetiků (nejen) pomocí GLP-1 na www.nebudkarDIAk.cz.
 3. Dejte srdci přednost před rozumem – někdy je třeba nenechat se svazovat rozumem a užít si okamžik. Světový den srdce je pro to vhodnou příležitostí.
 4. Myslete na ostatní – udělejte radost svému srdci tím, že potěšíte někoho jiného.
 5. Mějte srdce na dlani – trápí vás nějaké obavy nebo nedorozumění s blízkými? Otevřeně si s nimi promluvte.

 Proč se slaví Světový den srdce, 29. 9.?

 • Ročně zemře na světě na srdečně-cévní onemocnění téměř 18 milionů lidí.
 • V ČR zemřelo vloni na srdečně-cévní onemocnění přes 112 tisíc lidí - z toho bylo přes 43 tisíc diabetiků.
 • Srdečně-cévní onemocnění má více než 300 rizikových faktorů, diabetes je jedním z nich.
 • 66 % dotázaných diabetiků 2. typu prodělalo srdečně-cévní příhodu nebo kromě diabetu trpělo i dalšími rizikovými faktory onemocnění.
 • Čtvrtina diabetiků myslí, že se jich nebezpečí srdečně-cévních onemocnění netýká nebo o nich neví.

Účinnost GLP-1 = 3v1

 • Zdravější srdce a cévy
 • Hubnutí
 • Úprava hladiny cukru v krvi

Odborné diabetologické společnosti v České republice i ve světě doporučují nasazení GLP-1 agonistů po selhání tabletové léčby.

Mohlo by vás také zajímat: