O zdraví 12. 12. 2018 | Mgr. Eva KloučkováMgr. Eva Kloučková

Mám příznaky, co teď? Hemeroidy má každý a všichni se stydíme

Jeden a půl roku. Tak dlouho trvá, než se odhodláme začít řešit příznaky hemoroidálního onemocnění. Čím dříve se k řešení rozhoupeme, tím lépe. V následujím článku se dozvíte, jak správně postupovat, trápí-li vás tyto potíže.

Příznaky a léčba hemeroidů
Hemoroidy ze Shutterstock.com

Svědění, bolest a krvácení při stolici nejsou žádné výjimečné příznaky – hlavně ženy po porodu je znají velmi často. Po prvním porodu nepříjemné pocity po šestinedělí většinou zmizí, po porodech dalších již ale mohou zůstat.

Rizika sedavého zaměstnáníI když mezi sebou mluvíme spíše o „hemoroidech“, ve skutečnosti máme hemoroidy všichni a začínáme o nich mluvit až ve chvíli, kdy se tyto žilní pleteně v oblasti konečníku a řitního otvoru rozšíří. Správně bychom tedy měli mluvit o hemoroidálním onemocnění.

Mezi první typické příznaky patří bolest, pálení, svědění a krvácení z konečníku. Postupně dochází k vyhřeznutí hemoroidu ven a ke zhoršování obtíží. Hemoroidy se častěji objevují, pokud dlouhodobě sedíme, máme nadváhu, špatnou životosprávu vedoucí k zácpám, nedostatek pohybu nebo po již zmiňovaném porodu.

Řešení rozšířených hemoroidů je nejčastěji v rukou praktických lékařů:

„Do ordinace praktických lékařů přicházejí pacienti většinou tehdy, když najdou krev ve stolici nebo na papíru a polekají se. Krvácení signalizuje již pokročilejší stadium onemocnění a v některých případech je nutné pomýšlet i na další možná onemocnění v této oblasti (nádory střeva). Vhodné je proto konzultovat se svým praktickým lékařem i počínající obtíže. Pak je možné včas nastavit vhodná režimová opatření, případně farmakoterapii či chirurgické řešení,“ vysvětluje MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka z Prahy.

Mám příznaky. Co teď?

Mnoho z nás se o tématu stydí mluvit a bojí se nepříjemného vyšetření u lékaře. Proto častěji sáhneme k hledání na internetu či konzultaci s příbuznými. Zjišťování informací o nemoci je důležitou součástí léčby. Brzy po něm by ale měla následovat návštěva lékaře, kterému se se svými zdravotními komplikacemi svěříte. Pokud hledáte informace na internetu, spíše než na blogy a diskuse se podívejte na webové stránky specializované na informace o zdraví (např. www.zilniporadna.cz), speciální mobilní aplikace (Hemoroidy), případně využijte možnosti bezplatných poraden odborníků (též na www.zilniporadna.cz). Konzultace s příbuznými či známými vás zase může utvrdit v tom, že nejste jediní, koho se hemoroidální onemocnění týká. I když rozšířenými hemoroidy trpí i ostatní, neznamená to ale, že jsou „normální“ a musíte se s nimi smířit.

Hemoroidy řešit u odborníkaNejvhodnější je již při prvních příznacích navštívit odborníka. S příznaky hemoroidů vám může poradit praktický lékař, který vás případně odešle na specializované pracoviště (proktologie, gastroenterologie, chirurgie).

Lékař provede potřebná vyšetření, poradí s úpravou životosprávy, doporučí lokální léčbu (masti, čípky) a rozhodne o léčbě venofarmaky (léky na posílení žilní stěny).

Není vhodné kupovat si mastičky či čípky „naslepo“ v lékárně. Hemoroidální onemocnění je dlouhodobý problém, který je příznakem tzv. chronického žilního onemocnění (stejně jako např. metličky a křečové žíly). Krémy a čípky proto mohou přinést krátkodobou úlevu, ale důležitá je dlouhodobá léčba vycházející z aktuálního stavu.

Čím dříve, tím lépe

V některých případech je nutné odstranění rozšířených hemoroidů. I zde platí, že čím dříve se k zákroku odhodláme, tím lépe. Zatímco v prvních stadiích je možné využít ambulantní metody, později je nutný několikadenní pobyt v nemocnici. Nejvhodnější metoda zákroku závisí na konkrétním stavu. Důležité je ale uvědomit si, že odstranění neznamená, že již bude vše v pořádku. Při nedodržování režimových opatření (dostatečný pitný režim a množství vlákniny v jídelníčku, omezení dráždivých potravin, užívání léků na posílení žilní stěny – tzv. venofarmaka, volné oblečení, zvýšená osobní hygiena, pohyb a speciální cviky) se mohou komplikace opět rychle vrátit.

Mohlo by vás také zajímat: