Co je mindfulness?

Mindfulness je zjednodušeně zaměření pozornosti na přítomný okamžik, a to bez hodnocení, posuzování a bez snahy o změnu. Je to uvědomění si toho, co zrovna je a co se právě teď děje v nás a okolo nás.

  • Zkuste se zeptat sami sebe: Co právě teď dělám? Myslím na něco jiného, než právě teď dělám?

Když vědci tyto otázky opakovaně položili více než 2000 lidem, zjistili překvapivou věc – pokud se naše mysl věnuje něčemu jinému, než co právě děláme, jsme z toho nešťastní.

Jak nám mindfulness může pomoci s hubnutím?

Vědomá konzumace jídlaVšímavost se dá velmi dobře použít i na neuvědomělou konzumaci jídla navíc. Při hubnutí je totiž důležité zabývat se nejen složením jídelníčku, ale také naší myslí a emocemi. Pro začátek stačí jediné – jíst vědomě a s plnou pozorností.

Mindfulness nám ve vztahu k jídlu radí zpomalit, prozkoumat a vychutnat si každé sousto a především naslouchat signálům našeho těla. Důležité je udělat si na jídlo čas a nejíst při chůzi nebo při práci. Vyčlenit si na jídlo samostatnou chvíli.

Věnovat se pouze jídlu v danou chvíli. Nespěchat. Uvědomujeme si, že jíme a jaké pocity v nás jídlo vyvolává. Tímto přístupem má žaludek mnohem dříve pocit sytosti a stačí proto sníst jídla méně, než když jíme ve spěchu a nevěnujeme jídlu pozornost. Jak tedy i přes každodenní shon dostat jídelníček pod kontrolu a začít si jídlo znovu užívat? Odpovědí na tuto otázku může být právě mindful eating.

Mindful eating

Mindful eating neboli všímavé jedení se velmi úspěšně uplatňuje i při hubnutí a následném udržení váhy. Umožňuje nám prožívat potěšení z jídla mnohem intenzivněji a plně se soustředit jen na jídlo a jeho kvality. Naučíme se tak také všímat si signálů těla jako jsou hlad nebo nasycenost.

  • Cítíte se sytí? Přestaňte jíst. Cítíte naopak velký hlad? Zpomalte a postupně doplňte energii.

Všimli jste si, že jíte jen proto, že jste zrovna smutní, rozladění nebo ve stresu? Zkuste jiné a efektivnější způsoby odreagování se. Právě vy totiž nejlépe víte, co vaše tělo potřebuje. Zda už je syté, zda mu něco chybí, zda mu něco chutná a něco zkrátka ne. Jen si těchto důležitých signálů kvůli jiným rušivým signálům často nevšímáme. A právě to můžeme díky přístupu mindful eating postupně měnit a trénovat svou všímavost ve vztahu k jídlu.

Vyzkoušjte si to!

Uvědomte si svůj žaludek a pocit, který z něho máte. Všimněte si chuti, kterou máte v ústech. Polkněte a zjistěte tak chuť v ústech. Chvíli vydržte. Pokud vám bude váš vnitřní hlas našeptávat, abyste vstali, došli do kuchyně a dali si, na co máte chuť, zůstaňte místo toho chvíli sedět. Přijímejte všechny pocity, které ve vás vznikají. Posílí vás to.

Tím, že nepodlehneme nutkání, že ho neuposlechneme a nevyhovíme mu, v nás vzniká větší psychická odolnost a větší rezistence vůči svodům. Zvládnutí tohoto cvičení vám dodá sebevědomí a díky tomu budete zase o krok blíž ke zvládnutí závislosti.