O zdraví 8. 2. 2022 | redakce Vím, co jímredakce Vím, co jím

Proč se vyplatí hlídat si hladinu cholesterolu?

Vysoký cholesterol nesouvisí jen s nezdravou stravou a vyšším věkem. Podle odborníků si lidé na potíže spojené s cholesterolem zadělávají mnohem dříve. Následkem jsou infarkty a mrtvice, které se objevují stále častěji už u čtyřicátníků. Příčinou těchto onemocnění je ateroskleróza, tedy postupné ucpávání a zužování cév cholesterolem.

Stock Photos: Have a nice day Photo/Shutterstock.com

„Je alarmující, že se stále častěji setkáváme se srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí u mladších ročníků, a to ne ojediněle. Ze značné části za to může i zanedbání vysokého cholesterolu, který se dlouhodobě ukládá do stěn cév a lidé o tom ani nevědí – nic je totiž nebolí,“ udává prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc., z Centra preventivní kardiologie II. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Cholesterol se v cévách hromadí od dětství

cholesterolNa první pohled se zdá, že problémy s cholesterolem se najednou objeví ve vysokém věku, ale on se hromadí od dětství. Už ve věku 10 let jsou v cévních stěnách prokazatelné tzv. lipidové proužky – počáteční stadia ukládání cholesterolu. Zdrojem může být špatná strava, dědičné faktory, obezita, ale i jiná onemocnění, která mohou zvyšovat cholesterol, například diabetes nebo onemocnění štítné žlázy. Cholesterol si navíc naše tělo z 80 % vyrábí samo a jenom zbylých 20 % vzniká na základě životního stylu. Právě proto je důležité hlídat hladinu cholesterolu pravidelně od mladého dospělého věku.

„Měření hladiny cholesterolu by mělo být součástí pravidelných prohlídek u lékaře od 18 let. Zvýšenou pozornost by mu měli věnovat zdraví lidé už od 30 let. Pacienti často nevědí, že zvýšená hladina cholesterolu není jen o nevhodné stravě, rizikových faktorů je více. Hladina cholesterolu se mění, tzn. pokud ji má pacient nyní optimální, tak to nutně neznamená, že bude mít stejně nízkou hladinu za pět let,“ dodává profesorka Rosolová.

Nebezpečí se stupňuje s věkem

preventivní kontrolaIdeální hladinu cholesterolu lékaři nastavují pro každého pacienta dle přidružených nemocí a rizikových faktorů. S vyšším rizikem dalších nemocí udávají lékaři nižší cílovou hladinu cholesterolu. Lidé by se tedy měli pravidelně ptát lékaře na svou optimální hladinu, protože ta se v čase mění.

„Přelomový bývá věk okolo 40 let, kdy se lidské tělo už nedokáže vypořádat se škodlivými vlivy tak jako v mladším věku, např. dobře odbourávat cholesterol. Cévy se narušují nezdravým životním stylem, vysokým krevním tlakem, ale i stresem. To zrychluje tvorbu aterosklerotických plátů a zvyšuje riziko akutní srdeční nebo mozkové příhody. Tento proces se dá ovlivnit změnou životosprávy, ale i včasnou farmakologickou léčbou. Vědecké studie jasně prokázaly, že čím je nižší cholesterol v krvi, tím je nižší riziko infarktu i mozkové příhody. Již přítomné aterosklerotické pláty se mohou dokonce zmenšovat,“ říká profesorka Rosolová.

Hlídat si hladinu cholesterolu se vyplatí

  • Ideální hodnota cholesterolu a úprava režimových opatření by měly být nastaveny vždy pro konkrétního pacienta. 
  • Pacient by se měl zajímat o svoji léčbu a pravidelně s lékařem kontrolovat hladinu cholesterolu, držet se zdravého životního stylu a pravidelně brát léky. 
  • Všechno ale závisí na prvním kroku, kterým je vyšetření cholesterolu. Neváhejte a zajímejte se o svoji hodnotu. 

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroje informací: IKEM. Ischemická choroba srdeční – ICHSIKEM. Cholesterol a triglyceridyCORLISS, Julie. How it’s made: Cholesterol production in your bodyMayo Clinic. High cholesterol – Diagnosis

Mohlo by vás také zajímat: