Nejdůležitější orgán v těle

  • Filtruje se v nich krevní plazma a vzniká zde moč, která se ještě zahustí a koncentruje pomocí zpětné resorpce vody, glukózy a minerálních látek. Tím se udržuje v těle acidobazická rovnováha. 
  • Ledviny se podílejí i na regulaci krevního tlaku a objemu vody v těle, přispívají k pevnosti kostí a podporují tvorbu červených krvinek a jejich dobrá kondice je pro naše zdraví zásadní.
  • Představují filtr našeho těla, jakousi čističku, která odvádí odpadní a toxické látky . Ledvinami každý den proteče asi 1500 l krve.

„Ledviny můžete podpořit občasným detoxem v podobě vynechání nezdravých potravin a také alkoholu či kávy, které způsobují nežádoucí odvodnění organismu. Vhodné je zařadit také a bylinné čaje např. s obsahem zlatobýlu obecného či brusinek. Ideální je výběr konzultovat s lékárníkem, který komplexně posoudí stav člověka a předejde možným nežádoucím interakcím mezi současně užívanými léky,“ doporučuje PharmDr. Ivana Lánová

Jak poznat zánět?

bolest v zádechJedním z nejčastějších akutních problémů s ledvinami je zánět. Jak jej poznat?

Nejprve pocítíte bolest v zádech a břiše. Následně se dostaví nevolnost a zvracení, které může doprovodit i horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí.

I barva moče není normální, při zánětu ledvin je tmavá až zakalená, může obsahovat krev, a dokonce i hnis. Nejrychlejší pomoc je dodávat tělu dostatek tekutin. Budeme-li pít dostatečné množství tekutin, naše ledviny se pročistí a budou moci fungovat tak, jak mají.

 „Dopřejte si čistou vodu, třeba v kombinaci s čajem z kopřivy. Silný zánět ledvin si pak vyžádá návštěvu lékaře, v těžších případech i hospitalizaci. Problémy proto nepodceňujte a obraťte se na odborníky,“ doporučuje lékarnice.

Chronické onemocnění ledvin

  • Závažnější je chronické selhání ledvin. Jde o důsledek dlouhotrvajících a neléčených onemocnění. Nejčastěji selhání ledvin způsobuje neléčený diabetes mellitus 2. typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi.

„Hladinu cukru v krvi si lidé mohou nechat změřit v lékárnách. Měření je hotové za pár minut a pomůže předcházet závažnějším problémům,“ vysvětluje Lánová.

  • Dále je rizikový i zvýšený krevní tlak, poškození cév v oblasti ledvin, metabolický syndrom, obezita a v neposlední řadě i záněty ledvin.

Příznaky, které napovídají selhávání ledvin, jsou ze začátku nespecifické. Vyskytuje se časté močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může projevit únava a bolesti. S léčbou selhávání ledvin vám pomůže specialista – nefrolog.

„Pokud máte podezření, že ledviny nefungují správně a léčíte se na diabetes nebo vysoký krevní tlak, je možné si pro kontrolu bílkovin v moči zakoupit testovací proužky, které vám poslouží i jako dobrý ukazatel při výkyvu glukózy a pH v moči,“ radí Ivana Lánová.

Dopad alkoholu na ledviny

Ledviny jsou jedním z orgánů, které mohou naši zálibu v alkoholu pocítit. Alkohol je látka, která může způsobit dehydrataci. Při pití alkoholu dochází k vylučování většího množství moči.

  • Alkohol zvyšuje prokrvení ledvin a močových cest, což může vést ke vzniku nebo zhoršení infekce v močových cestách.

Zánět ledvin je jedním z typů zánětu močových cest. Zánět většinou začíná v močové trubici nebo močovém měchýři a postupně močovými cestami putuje až do ledvin. A jak se takový zánět projevuje?

Jedním z příznaků zánětu ledvin mohou být například horečky, zimnice, bolesti zad a břicha, nevolnost, zvracení a bolestivé močení spojené i s nepříjemnými pocity pálení. Barva moči je tmavá až zakalená, může obsahovat i krev nebo hnis. Léčba zánětu ledvin zcela jistě patří do rukou lékaře a nesmí se v žádném případě podceňovat.

Dopad alkoholu na náš život

alkoholČeská republika je jedním ze států, které jsou konzumací alkoholu proslulé. 

Uvádí se, že většina Čechů pije alkohol alespoň jednou za 2 týdny a třetina dokonce několikrát týdně. 

„Mezi krátkodobá rizika můžeme zařadit například zranění způsobená při autonehodách zaviněných na základě požití alkoholu nebo například otravu alkoholem. Z dlouhodobějšího hlediska přílišná konzumace alkoholu ovlivňuje činnost našeho organismu a může způsobit například onemocnění jater, ledvin, ztrátu energie, zažívací potíže, žaludeční vředy, zvýšený krevní tlak a samozřejmě nenávratné poškození buněk v mozku,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová.

Nadměrná konzumace alkoholu se ale nepodepisuje jen na našem fyzickém, ale i duševním zdraví.

„U spousty lidí může vést nadměrné pití například k depresím, úzkostem nebo závislostem,“ dodává Lánová.

  • Závislost na alkoholu narušuje nejen duševní a tělesné zdraví alkoholika, ale poškozuje i jeho rodinné a společenské vazby.

Ledviny neničte, ale posilujte 

dostatek tekutinLedviny jsou pro naše tělo zcela zásadním orgánem, a proto bychom se o jejich zdraví a fungování měli zajímat a starat.

„Nesmíme ale zapomínat na to, že kromě hlavního úkolu, kterým je vylučování vody, ledviny také produkují hormony ovlivňující činnost dalších tělesných orgánů, přispívají k pevnosti našich kostí nebo například regulují tvorbu červených krvinek,“ připomíná Lánová.

Nejrychlejší a nejjednodušší prevencí je dostatek tekutin. Budeme-li pít dostatečné množství nealkoholických tekutin, nejlépe čisté vody, naše ledviny se pročistí a budou moci fungovat tak, jak mají.