O zdraví 20. 10. 2022 | Kateřina KučerováKateřina Kučerová

Volba před operací šedého zákalu: sférická, nebo asférická čočka?

Operace šedého zákalu (katarakty) je v dnešní době rychlým, bezbolestným zákrokem, který milionům lidí po celém světě vrací ostrý zrak a podstatně zlepšuje kvalitu života. Zákrok spočívá v odstranění zakalené čočky a nahrazení za čočku umělou. Pacienti přitom mají možnost volby, jaký typ čočky si vyberou.

Stock photos: Yavdat/Shutterstock.com

Čočka lidského oka je tvořena proteiny, které jsou uspořádány tak, aby byla transparentní a propouštěla světlo dále do oka k sítnici.

Šedý zákal neboli katarakta je stav, kdy dojde k zakalení nitrooční čočky. To si můžeme představit jako zadýchané sklo, v počátečních fázích se žlutavým až hnědavým nádechem, které zhoršuje zrakovou ostrost. Postupně může dojít k výrazně hnědému nebo červenému, bílému ale i černému zakalení, přes které již není vidět a působí výrazné zhoršení zraku až slepotu.

Jedinou záchranou je operace

operace šedého zákaluOperační zákrok je opravdu jedinou možností, jak šedý zákal odstranit. Dokonce je tento zákrok vůbec nejčastější operací na světě. Trvá 15 až 20 minut a je bezbolestný. Během výkonu se vyjme zakalená čočka a nahradí se umělou. Pacient si může po domluvě s lékařem dopředu zvolit, jaký typ by byl v jeho případě nejvhodnější.

Jaké čočky jsou na výběr?

Nitroočních čoček už v současné době existuje několik typů. Podle jejich zakřivení je dělíme na sférické a asférické.

  • Sférické (kulovité) čočky nabízejí velmi dobrou kvalitu obrazu – mlha je pryč, svět kolem sebe najednou vidíte v jasných barvách a zbavíte se případného dvojitého vidění či nepříjemného prstence, který se tvořil kolem jasných zdrojů světla. Nezanedbatelnou výhodou sférické čočky je pak její cena: v České republice je plně hrazena zdravotní pojišťovnou. 
  • Asférická čočka je pro naše oko přirozenější, přibližuje se čočce mladého člověka.

„Její výhodou je zlepšení kontrastu a ostrosti vidění zejména za zhoršených světelných podmínek, jako je mlha, šero a snížené osvětlení. To oceníte hlavně při řízení auta, sledování televize, čtení při slabším osvětlení. S asférickou čočkou je vidění ostré v celé šíři zorného pole. Žlutý filtr pomáhá chránit sítnici vašeho oka před toxickým modrým světlem,“ popisuje MUDr. Věra Kalandrová, primářka oční kliniky.

usmívající se zralá žena po operaci očíSamotný zákrok je plně hrazen ze zdravotního pojištění, a i když se rozhodnete pro sférickou čočku, za kterou také nic nezaplatíte, kvalita vašeho života se díky zlepšenému zraku výrazně zvýší. Je ale třeba si uvědomit, že nitrooční čočka nejsou brýle, které můžeme co dva roky vyměnit – je to řešení na celý život. Možná právě proto si více než polovina pacientů (61 %) za asférickou čočku ráda připlatí. Jedná se řádově o tisíce korun, vždy záleží na přesném typu čočky.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: Oční klinika Lexum;
https://www.nzip.cz/clanek/394-sedy-zakal-katarakta
Mohlo by vás také zajímat: