Video: Prevence proti pneumokokům

V České republice má zápal plic na svědomí každým rokem zhruba 2200 až 2300 životů

Můžeme si gratulovat, že je to „tak málo“. Je to díky naši životní úrovni, hygienickým podmínkám, úrovni zdravotnictví i možnostem prevence. Nemoc u nás zabíjí hlavně lidi v seniorském věku. V rozvojovém světě se hrozba velmi silně týká i nejmenších dětí. Každým rokem zápalu plic podlehne skoro milion dětí do pěti let věku – tedy více, než kolik jich způsobí AIDS, malárie a spalničky dohromady! Jedná se o vůbec nejnebezpečnější infekční onemocnění v dané věkové skupině.

Skutečně, infekční!

Zápal plic je ve většině případů nakažlivý, ačkoliv se to mezi lidmi málo ví. Nejčastějším je bakterie Streptococcus pneumoniae (pneumokok). Dále to jsou viry (například chřipkové), ale také plísně či dokonce parazité. Bakterie a viry jsou však naprosto dominantní.

Nejsme bezbranní

Z toho vyplývá i pozitivní fakt, že se zápalu plic dá předcházet. Proti zmíněným patogenům (pneumokokům a virům chřipky) je dostupné očkování. Důležitou roli v zachraňování dětských životů hrají zvyšující se dostupnost kyslíkové terapie a antibiotik i celkově rostoucí životní úroveň a dostupnost zdravotní péče v mnoha zemích. A velice důležitá je také výživa. Děti v rozvojových zemích zápalu plic často podléhají proto, že jsou podvyživené. Vztah mezi vyváženou, bohatou a pestrou stravou je úzký – na to by měli myslet i čeští rodiče. Rozhodně bychom se neměli bát své děti dostatečně dlouho kojit, tím pro budování obranyschopnosti jejich těla děláme skutečně hodně!

Problémem zůstává nedostatek peněz

„Ačkoliv na subsaharskou Afriku připadá polovina dětských úmrtí na zápal plic, financování prevence, léčby a celkového zvládání nemoci zůstává v tomto regionu na nízké úrovni. Pouze mnohem větší podpora z nejvyšších míst může způsobit, že zápal plic přestane být tak velkým zabijákem dětí,“ uvedl doktor Mark Young, zdravotní expert UNICEF.

Ve vyspělém světě je vše jinak

Zápal plic je problémem celosvětovým. Jeho nejčastější původci se vyskytují ve všech zemích a na všech kontinentech, neomezují se jen na některý region. Výrazně se však liší podmínky. U nás, stejně jako v jiných vyspělých zemích, ohrožuje zápal plic převážně starší lidi.

Proto lékaři doporučují očkování proti chřipce a proti pneumokokům

„Imunitní systém oslabuje zhruba od 65 let, to je hranice, kdy už musíme zpytovat svědomí a snažit se pro své zdraví něco udělat. Pokud se jedná o osoby, které jsou trvale léčeny, je hranice nižší. Každé chronické onemocnění disponuje k tomu, že imunitní systém není výkonný,“ uvedl pneumolog doc. MUDr. Bohuslav Mrzena, CSc., při natáčení edukačního videa, které letos na podzim v České republice realizovala Rada seniorů ČR. „Je mnohem výhodnější používat preventivní postupy, než člověka poté léčit drahými antibiotiky,“ uvedl konkrétně k problematice pneumokokových infekcí. V nižším věku mohou být ohroženi i kuřáci, lidé po transplantacích orgánů či kostní dřeně a podobně, zkrátka všichni ti, kdo mají nějak oslabenou imunitu.


České děti naštěstí zápalem plic díky dobrým životním podmínkám, úrovni hygieny a zdravotnictví tolik ohroženy nejsou. I u nás se však vážné případy invazivních pneumokokových onemocnění u dětí objevují. Dnes je tomu méně než dříve, v posledních letech je zavedeno plošné (i když dobrovolné) očkování a většina rodičů možnosti chránit své děti využívá.

Doporučení
Zdroj: Doporučení prevence od Vím, co jím a piju, o.p.s.