O zdraví 10. 11. 2018 | Klára MarešováKlára Marešová

Zázvor umí mnohem více než jen posílit imunitu

Zázvor si pro svou aromatickou kořeněnou chuť a pikantnost našel cestu do kuchyní takřka celého světa. Nenahraditelnou složkou je především při přípravě asijských, středovýchodních ale i léčebných ajurvédských receptů.

Zázvor a zázvorový prášek ze Shutterstock.com

Zájem o něj je i z jiného důvodu než jen pro jeho vynikající chuťové vlastnosti. Oddenek zázvoru lékařského má tak velký přínos pro zdraví, že by byl hřích nevěnovat mu patřičnou pozornost. V následujícím článku se dozvíte, kdy se místo průmyslově vyráběných prášků vyplatí sáhnout po přírodní jistotě skryté právě v zázvoru.

Moderní výzkumy prokazují, že zázvor má širokospektrální antibakteriální, antivirové, protizánětlivé i protiparazitické účinky. Pokud budete mít podezření na počínající nachlazení, nebo se mu chcete preventivně vyhnout, připravte si z něj čaj. Na 250 ml postačí pokrájený kousek o velikosti palce povařený přibližně 10 minut. Pro větší účinek se doporučuje po mírném vychladnutí přidat i přírodní med a citrón. Pomůže vám od rýmy, bolesti v krku, zahlenění, kašle i chřipky.
Zázvorový čajZázvor je mimo jiné zdrojem unikátního množství antioxidantů. Jejich účinky podporují imunitu a v důsledku toho výrazně posilují naši obranyschopnost. Mezi nejaktivnější látky patří rostlinné silice, především zingeron, gingerol a shogaol. Velkou předností je schopnost navazovat na sebe škodlivé toxiny a úspěšně je vypuzovat z těla.

Tento výčet ve zkratce naznačuje několik zásadních důvodů, proč mít čerství zázvor hlavně v období snížené imunity doma. A to ideálně na chladném suchém místě. Podívejme se ale také na jeho další a někdy trochu upozaďované přínosy.

Lék na zažívání

Už starověká indická medicína využívala zázvor, který nazývá „trávicím ohněm“, pro podporu zažívání. Jeho žvýkání přibližně 30 minut před jídlem povzbuzuje celkový proces trávení, zvyšuje produkci žaludečních kyselin a pomáhá předcházet nevolnostem, plynatosti, bolestem žaludku i jeho zánětům. Umí dokonce ochránit játra před vznikem rakovinových nádorů. Zázvorový čaj nebo limonádu lze za těmito účely popíjet i v průběhu jídla. Nejnovější výzkumy dokazují, že užívání zázvorových kapslí jako doplňku stravy, má pozitivní účinky dokonce i v mírnění nevolnosti z důvodu chemoterapie.

A protože zázvor funguje antisepticky, předejdete s ním snadněji otravám z jídla. Působí například proti listerii, kampylobakteriím a salmonele. To je důvod, proč se po staletí konzumuje spolu se syrovými rybami v podobě sushi.

Zklidňuje a zbavuje bolesti

Zázvor zklidňujeOvěřilo se, že zázvor dokáže snižovat produkci některých tkáňových hormonů, které jsou zodpovědné za vznik zánětu a bolestivosti. Jeho užití je vhodné v případě nepříjemné artritidy i revmatismu. Pomáhá také v potlačení menstruačních bolestí a nevolnosti. Pozitivní vliv je prokázán i v případě tišení psychického napětí. Kromě toho, že dokáže povzbudit koncentraci a paměť, zvládne zmírňovat migrény a tlumit depresivní stavy.

Snížení váhy

Látky obsažené v zázvoru povzbuzují metabolický proces, takže tělo dokáže účinněji spalovat nashromážděný tuk. Výsledkem dlouhodobějšího působení zázvoru může být skutečně zeštíhlující efekt. V tomto směru má schopnost přimět tělo také k vyššímu uvolňování inzulinu, což zlepšuje štěpení cukrů. Pokud tedy trpíte cukrovkou druhého stupně, jde o účinný preventivní i léčebný způsob, jak hladinu sacharidů v krvi harmonizovat. Aby v tomto případě nedošlo k nežádoucím účinkům, doporučují se užívat jen dva gramy denně.

Kdy si dát na zázvor pozor?

Protože jde o bylinu s velmi silnými účinky, je samozřejmé, že ne vždy může páchat pouze dobro. Jsou případy, kdy je nutné jeho užití patřičně zvážit. Jitka Laštovičková, nutriční terapeutka a odborná garantka projektu Vím, co jím sporné situace upřesňuje:

„Většího užívání zázvoru by se měli zdržet ti, které trápí žaludeční či dvanáctníkové vředy nebo žlučníkové kameny i pacienti užívající léky na ředění krve. Zázvor není příliš vhodný pro nejmenší děti, ani pro kojící a těhotné ženy (nedoporučuje se více než 4 g čerstvého zázvoru). Pro zmírnění těhotenských nevolností se vyrábí speciální lízátka obsahující malé množství extraktu ze zázvoru. I v tomto případě je vhodné užívání konzultovat s lékařem.“

Mohlo by vás také zajímat: