O zdraví 15. 12. 2021 | Kateřina KučerováKateřina Kučerová

Zdravotní benefity úprav očních víček. Lepší vidění i širší zorné pole

Nejvíce je chválen kosmetický efekt, ale také benefity pro vidění - rozšíření zorného pole, zmenšení otoků víček, snížení slzení. V současné době není tento výkon doménou pouze žen, ale často ho díky zdravotním benefitům podstupují i muži.

Stock Photos: puhhha /Shutterstock.com

Kůže očních víček je velmi jemná a extrémně namáhaná mimikou tváře. U většiny pacientů dochází s narůstajícím věkem k vytažení kůže a vzniku kožních převisů. U některých lidí je ale elasticita kůže změněna a tyto známky vytažení kůže mohou mít i v mladém věku.

 „Operaci očních víček by měl vždy provádět oční lékař se specializací na plastické výkony nebo zkušený plastický chirurg,“ říká MUDr. Iva Krejčí.

plastika očíPřed každou operací je nezbytné provést osobní vyšetření pacienta, zhodnocení místního nálezu, ale i celkového zdravotního stavu, fotodokumentaci, vysvětlit pacientovi rozsah operačního zákroku, jeho průběh a pooperační režim. Je vhodné objasnit možnosti chirurgického zákroku, jeho výsledky a sjednotit je s očekáváním pacienta, eventuálně navrhnout možnosti dalších doplňujících výkonů. Souhrnně lze říci, že operace víček jsou vhodné a efektivní pro ženy i muže v každém věku, ale zásadním krokem před rozhodnutím o provedení zákroku je osobní porada se zkušeným očním chirurgem.

Jak probíhá samotný zákrok?

Jednotlivé postupy mohou být na různých pracovištích odlišné. Před operací si lékař předkreslí linie řezu na víčkách. Samotný zákrok probíhá pouze v lokální anestezii.

„Operace je po znecitlivění bezbolestná a trvá přibližně hodinu až hodinu a půl dle rozsahu výkonu. Klient je při vědomí, operatér ho průběžně informuje o každé fázi operace,“ dodává MUDr. Krejčí.

plastika víčekU horních víček se odebírá poměrně velká část kůže v potřebném rozsahu, dále se přistupuje k odstranění tukových polštářků. Ne vždy je nutné provádět u horních víček odstranění tukových prolapsů, pokud nejsou zřetelné. Pokud ale nedojde k jejich odstranění v případě, kdy je to nutné, není efekt operace dostatečný.

Dolní víčka jsou pro operatéra i pro pacienta náročnějším zákrokem. Na rozdíl od horních se zde odstraňuje relativně úzký proužek kůže, ale výrazně více tukových váčků. V průběhu operace je elektrokoagulací pečlivě stavěno krvácení z cévek. Sešití rány provádí lékař tzv. atraumatickým stehem dle zvyklostí pracoviště po celé délce víčka. Tento postup minimalizuje riziko vzniku jizev. Rána je po operaci kryta tenkými proužky speciálních sterilních náplastí, které ránu zpevňují a zlepšují hojení.

Jak náročná je rekonvalescence?

Pooperační péče je nenáročná. V den operace je doporučován klidový režim, nepít horké nápoje, spát v polosedě. V dalších dnech omezit aktivity, při kterých dochází ke zvýšení tlaku do hlavy, šetrná hygiena, chlazení rány pomocí gelových polštářků, které minimalizuje vznik otoků a modřin, později pomáhá jejich vstřebávání, vyhnout se prašnému prostředí a nevystavovat se přímému slunečnímu záření. Je třeba připravit se na to, že až do vyjmutí stehů zůstávají na víčkách náplasti, mohou být otoky víček a podkožní krevní podlitiny. Patří to k normálnímu pooperačnímu průběhu a je třeba přizpůsobit tomu svůj osobní režim.

„Stehy i náplasti jsou zpravidla odstraňovány týden po operaci. Po čtyřech týdnech po operaci mizí zbytky otoků, víčka a okolí oka je zklidněné a pleť se vrací do normálu. Je možné začít užívat běžnou kosmetiku včetně líčení. Ke sportování a fyzické zátěži se klient může vrátit po třech až čtyřech týdnech. Jizvy po operaci mizí individuálně po dvou týdnech až po několika měsících,“ vysvětluje MUDr. Iva Krejčí z ostravské oční kliniky Lexum.

Lepší vzhled a další benefity

Jednoznačným benefitem operace očních víček je mladistvější vzhled obličeje. Oči se opticky zvětší, pohled je pronikavější. Nesporný je i psychologický efekt – člověk se hned cítí jinak, protože vypadá lépe, investoval do svého vzhledu. Samozřejmě operace přináší funkční zlepšení - zvětšení zorného pole, mizí pocity únavy očí, otoky očí, zmenší se slzení a to vše má pozitivní vliv na celkové zlepšení zrakové ostrosti.

Zdroj obrázků v textu: istock.com

Mohlo by vás také zajímat: