Mateřské mléko je naprosto fascinující „potravina“

Obsahuje řadu prospěšných látek – např.:

  • látky, které působí proti bakteriím (laktoferin, lysozym)
  • protilátky (imunoglobulin A)
  • krevní buňky, které také brání negativnímu působení bakterií, ale třeba i kvasinek (makrofágy, bílé krvinky).
  • najdeme v něm i probiotické bakterie, hormony, růstové faktory, které podporují vývoj imunity dítěte

Složení mateřského mléka se mění nejen zpočátku po porodu, ale i dále se přizpůsobuje dítěti i v rámci jednotlivých kojení (odráží např. i jeho zdravotní stav). Navíc výzkumy ukázaly, že se částečně liší složení mateřského mléka, které pijí chlapci a které pijí dívky.

Díky jedinečnému složení mateřského mléka tak mají kojené děti nižší riziko výskytu zánětu středního ucha, infekcí trávicího traktu nebo nekrotizujícího onemocnění střeva, infekcí dýchacích cest, ale i alergie a atopického ekzému.

  • Výzkumy ukazují, že kojení snižuje riziko výskytu syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS), ale ovlivňuje i zdraví dítěte směrem k dospívání a dospělosti.

Snižuje riziko, že bude dítě jednou obézní nebo ho bude trápit nadváha. Dokonce pozitivně ovlivňuje i riziko, že se u něj objeví třeba vysoký krevní tlak, zvýšené hodnoty cholesterolu, nebo dokonce i cukrovka 1. nebo 2. typu. Také se uvádí, že kojené děti dosahují lepších výsledků v testech inteligence.

Kojení přináší spousty výhod i mamince

Pokud se podaří dobře „nastartovat“ kojení záhy po porodu, může pomoci docílit u ženy nižší krevní ztráty (díky produkci hormonu oxytocinu, který pomáhá i k uvolnění mateřského mléka z prsu).

KojeníOxytocin také souvisí i s rychlejším zavinováním dělohy po porodu, u řady žen časté kojení blokuje i menstruaci, což opět snižuje ztáty krve a mělo by bránit dalšímu brzkému otěhotnění. Nicméně kojení ale určitě nelze uznat jako spolehlivou antikoncepční metodu.

Oxytocin je vůbec velmi zajímavá látka, nazývá se dokonce hormonem lásky – je spojen s příjemnými pocity a ochranitelským chováním a péčí. Kojení také snižuje hladiny strestových hormonů a přispívá k duševní „pohodě“.

Další výhodou je, že kojení zvyšuje energetický výdej (o cca 2000 kJ na den), a tak žena postupně „shazuje“ kilogramy navíc nabrané v průběhu těhotenství. Je potřeba ale hubnout pomalu, max. 2 kg měsíčně – aby se do mateřského mléka neuvolňovalo vyšší množství nevhodných látek uložených v tělesném tuku (např. polychlorované bifenyly, zpomalovače hoření, apod.). 

Když žena kojí, snižuje se u ní i riziko výskytu rakoviny prsů a vaječníků – zde hraje vliv délka kojení, ale i další vlivy – takže ženy, které kouří, o tuhle výhodu bohužel přichází. Podle Světové zdravotnické organizace také kojení u ženy pozitivně ovlivňuje riziko výskytu poporodní deprese, ale i cukrovky 2. typu.

  • Také – vlastně trochu paradoxně – s odstupem po porodu pomáhá k lepšímu stavu kostní hmoty, a tím k budoucímu omezení rizika zlomeniny krčku kosti stehenní – a to přesto, že v těhotenství i při kojení potřeba příjmu vápníku roste.

Výzkumy poukazují i na možnost snížení rizika výskytu endometriózy, roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy nebo Alzheimerovy nemoci (riziko ovlivňuje významně i délka kojení).

Rada laktační poradkyně přijde vždy vhod

Kojení je navíc i „rychlé“ a velmi praktické – nepotřebujete vodu pro kojence, nemusíte ji převářet, sterilizovat lahvičky, aj. Shrnuto a podtrženo, kojení je skvělé pro ženu i pro dítě.

A jak je vidno, ten výčet pozitiv je pořádně dlouhý. A do budoucna ještě nějaká s největší pravděpodobností přibudou - díky pokračujícím výzkumům mateřského mléka. Má tak smysl udělat maximum pro dobrý začátek kojení po porodu – do výbavy se tak může hodit balení čaje pro kojící ženy (obsahující bylinky podporující tvorbu mateřského mléka), odsávačka mateřského mléka (ruční či elektrická) i rada zkušené laktační poradkyně. Může být vhodné rovnou si uložit si kontakt na národní linku kojení a nebo získat kontakt na dobrou a zkušenou laktační poradkyni ve vašem okolí.

logo