O pohybu 24. 10. 2022 | Mgr. Alena VídeňskáMgr. Alena Vídeňská

NEAT aneb proč jsou běžné denní aktivity důležité (nejen) pro hubnutí

NEAT znamená celkový součet energie, který vydáte díky každodennímu pohybu - nejezdit do práce autem, vystoupit o pár zastávek dříve, vyběhnout si schody, pravidelně se projít po dlouhém sezení v práci, uklízení, mytí oken a tak dále. Zkrátka aktivně vyhledávat pohyb je klíčem ke zdravému tělu.

Stock photos: didesign021/Shutterstock.com

Pro život potřebujeme pohyb. Bez něho naše tělo chřadne a stárne.

  • Aktivní životní styl zaručuje aktivní svalovou hmotu, a tím pádem funkční pohybový aparát.
  • Běžná denní aktivita ovlivňuje celkové zdraví, délku života a i možnost - nemožnost onemocnění závažnými chorobami.

U hubnutí rozlišujeme dva faktory:

  • EAT (Exercise Activity Thermogenesis) – fyzická aktivita (např. trénink), díky které vydáme energii záměrně
  • NEAT (Non-Exercise Activity Thermogenesis) – běžná denní aktivita – představuje energii vydanou na běžné aktivity (chůze, úklid, vaření a jiné domácí práce,…).

Jak vám NEAT může pomoci zhubnout?

žena na procházce se psemProto, abychom hubli, musíme vydat větší množství energie, než přijmeme. A do toho spadá právě i NEAT, na který občas trochu zapomínáme. A přitom je to tak jednoduché. Prostě se hýbat. Do NEATu počítáme veškerý pohyb mimo cvičení. Umývání nádobí, vysávání, procházka se psem, nebo i úklid domácnosti se tak může stát pomocníkem pro pálení vašich kalorií.

Hledejme aktivitu všude

U osob se sedavou prací je velmi těžké navýšit denní pohybovou aktivitu, zvláště pokud do práce ještě jezdí autem a nemají žádného domácího mazlíčka, který by je alespoň nutil ke každodenním procházkám. Takoví lidé velkou část své pracovní doby, nebo i celého dne prosedí, tím pádem nespalují ani tolik energie a přibírají na váze. Pokud patříte k této skupině osob, zkuste vyhledávat aktivně veškerý pohyb. Chodit do schodů pěšky, několikrát za den si dojít pro sklenici vody, aktivně se v práci protáhnout nebo si udělat i pár cviků a po práci nesednout doma na gauč, ale vyzkoušet nějaký sport, či obyčejnou svižnou chůzi.

Chytré hodinky či aplikace pro kontrolu naší aktivity

chytré hodinkyPokud si do mobilu stáhnete krokoměr nebo si koupíte chytré hodinky (vybírat můžete podle recenzí a testů), které sami detekují aktivitu, můžete tak mít pod kontrolou vaši celodenní aktivitu, spálené kalorie i napočítané kroky.

Kolik NEATu bychom za den měli splnit? Tolik, abychom udrželi naši energetickou bilanci v deficitu (pokud se tedy stále bavíme o hubnutí).

Zkrátka a jednoduše: veškerý pohyb je pro naše tělo naprosto přirozený, a proto se snažme být aktivní.

  • K tomu, abychom měli dobrou kondičku, nebo nějaké svaly na těle, nepotřebujeme nutně fitko, ale stačí nám k tomu i jakýkoli „obyčejný“ pohyb.
Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: praxe autorky; gymbeam.cz; kulturistika.com
Mohlo by vás také zajímat: