Toužíte-li po společně prožitém večeru, na který budete dlouho oba s láskou vzpomínat, začněte své plány jídlem. Ani ty nejzamilovanější pohledy totiž nedokážou utišit kručící žaludek. 

"Často se říká, že romantičky jsou spíše ženy. I muži však touží a užívají si chvíle, kdy je zaplavuje láska. Očekávání valentýnského večera může opravdu zhatit drobnost - zapomenout nebo nestihnout se najíst. Jídlo podobně jako pohyb pomáhá vyplavovat do krve endorfiny nebo-li hormony štěstí. Zvlášť, pokud je konzumováno s milovaným člověkem," uvádí nutriční terapeutka a psycholožka Zuzana Douchová.

Rozmrzelost z hladu

  • Naopak hlad s sebou nese nepohodu, nervozitu, rozmrzelost, nesoustředěnost... Ptáte se, proč si nezajít na večeři a skleničku až po filmu?

"Prázdný žaludek může stát za tím, že kvůli drobnosti, kterou bychom jindy přešli, vypěníme," usmívá se Zuzana Douchová.

Větší nebezpečí hrozí u pánů. Hlad snášejí většinou hůře než jejich něžné polovičky. Je potřeba si uvědomit, že oni za to nemohou, proto je důležité myslet na prevenci.

hladový mužProč chlapy ničí hlad? Důvody hledejme v dávné minulosti, u našich pravěkých předků. Muž býval živitelem-lovcem, žena se starala o děti a oheň. Aby měla rodina perspektivu, musela mít živitele, proto právě muž musel mít dostatek kvalitní potravy.

Dalšími v pořadí byli pokračovatelé rodu, potomci. Až na posledním místě žena.

Zkuste se zamyslet, jak to chodí u vás nebo vašich kamarádů. Dokáže na túře nebo výletě muže zasytit třeba jen müsli tyčinka? To obvykle chlap vyžaduje hlavní jídlo včetně polévky, kdežto žena by si s menší svačinkou vystačila.

Nejprve jídlo, problémy až pak

Zkušené manželky proto vědí, že když přijde partner z práce, není vhodné na něj okamžitě hrnout rodinné problémy - co děti ve škole, rodiče, sousedi, řemeslník, který měl opravit rozbité okno.

  • Pro rodinnou pohodu je důležité jídlo snězené v pohodové atmosféře. To dodá energii k vyřešení nesnází, které se v průběhu dne objevily, a nakonec i lásce a společným chvílím po večeři.

K večeři hromada zeleniny

  • Z minulosti si ženy a muži nesou také rozdílné preference při výběru jídel.

„Ženy si nevybírají saláty a odlehčená jídla jen kvůli nižší energetické hodnotě, protože chtějí být štíhlé. Muž jako živitel rodiny musel mít dostatek energie, tu dodávalo maso a tuk. Naopak žena se spokojila s rostlinnou stravou, hodnotnější jídlo musely kromě muže dostat děti," vysvětluje Zuzana Douchová.

steakChlap proto ve většině případů vybírá z jídelního lístku v restauraci mezi pokrmy připravenými z pořádného kusu červeného masa - steaků, bifteků. K nim si nechává donést opékané brambory nebo hranolky pěkně smažené v tuku.

Naopak jeho partnerka očima hledá jídla připravená se zeleninou doplněná lehčími bílým masy – rybou, krevetami, kuřecím či krůtím.