O zdraví 16. 10. 2023 | PhDr. Iva MálkováPhDr. Iva Málková

„Necpi se a cvič!“ Je obezita věc slabé vůle nebo nemoc?

Na vzniku a udržení obezity se podílí velkou měrou energetická nerovnováha – většina lidí s kily navíc více energie přijímá, než vydává. Proto se často řešení terapie obezity redukuje na slogan „necpi se a cvič“. Na druhou stranu byla obezita vyhlášena nemocí a je tak třeba se na problematiku kil navíc dívat komplexněji.

Stock photos: saltodemata/Shutterstock.com

Co všechno se podílí na kilech navíc?

V prvé řadě genetické vlivy, které se podílí nejen na rozložení tuku, ale také dědíme například chuťové preference, či radost nebo laxnost k pohybu, díky odlišnému střevnímu mikrobiomu vstřebáváme více či méně energie z konzumovaných potravin. Dědíme také psychickou odolnost a víme, že psychické faktory se hodně podílí na kilech navíc kvůli emočnímu jedení apod.

koncept emočního jedeníK jídlu navíc dále provokuje obezitogenní prostředí, kdy jsme bombardování nabídkami na nadměrný příjem potravy nevhodného složení. Tento tlak ovlivňuje díky genům každého člověka různě, někdo je citlivější a podlehne vlivům lákadel snáze než jiný, který odolá. Velkou roli v příjmu potravy hrají také hormony, zejména grelin a leptin, které ovlivňují hlad a nasycenost.

Lze kila navíc obhajovat?

Z pohledu lékařů se v posledních letech mluví o metabolicky zdravé obezitě, kdy někteří lidé s kily navíc mají v pořádku krevní tlak, hladiny lipidů v krvi, normální inzulínovou senzitivitu. Tito lidé mají většinou dobrou fyzickou zdatnost, mluvíme o člověku fit and fat. Dodnes však nevíme, zda metabolicky zdravá obezita je dlouhodobě udržitelná. Je možné, že se po nějaké době mohou zdravotní komplikace u lidí s obezitou objevit s vyšší pravděpodobností, než kdyby měli váhu v normě. Prokázáno však je, že u seniorů je ze zdravotního hlediska příznivější BMI v pásmu nadváhy než normy, pokud měli dlouhodobě nadváhu.

Z pohledu hnutí Body positivity, které hlásá přijetí vlastního těla a respekt k jeho částem bez ohledu na tvar či velikost, je třeba pracovat na tom, aby se měl člověk rád. Pokud člověk chce dosáhnout nějaké změny, měl by získat k svému tělu lepší postoj. Problém nastává, když se „supersize“ modelky s obezitou stávají nepřímou propagací nezdravého životního stylu či obezity. Samozřejmě není v pořádku, ani tlak na absolutní štíhlost.

cvičící žena s nadváhouVýchodisko nabízí tzv. Body neutrality. Své tělo nemusí člověk milovat, stačí, když jeho tvaru a váze nebude přikládat v životě takovou důležitost a ocení jeho funkčnost. Namísto fyzického vzhledu se zaměřuje pak na to, co všechno mu tělo umožňuje dělat, a akceptuje ho. Tělo mu umožňuje dýchat, pohybovat se, vnímat krásu přírody, komunikovat s jinými lidmi apod. To pak vede i k tomu, aby svému tělu věnoval péči a dopřál mu kvalitní jídlo v přiměřeném množství a dostatek pohybu a odpočinku.

  • Zdravý společenský postoj tedy je: buďme aktivní, žijme zdravě a spokojeně, a tolik se nesledujme.

Co říci na závěr…

Lidi s kily navíc je třeba respektovat a zároveň citlivě nabídnout možnost kvalitní léčby - od péče o duši až po tělo, včetně farmakoterapie. Světový a evropský den obezity, který se koná každý rok v březnu a v říjnu má motto „Změňme úhel vnímání, rozšiřme si obzory a hledejme nová řešení“. Součástí těchto aktivit je i konference organizovaná STOBem v rámci Dne zdraví jako každoročně třetí sobotu v říjnu. I zde jistě zazní, že pokud se obezita uzná jako nemoc, je zřejmé, že vyžaduje i léčbu. Obezita není jen pouhá volba životního stylu – je to komplexnější problém. Nepřijetí obezity jako nemoci přispívá ke stigmatizaci, studu, stresu a v konečném důsledku ke zhoršení zdravotního stavu pacientů.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: autorský článek (PhDr. Iva Málková je psycholožka a zakladatelka STOBu)
https://www.stob.cz/cs/necpi-se-a-cvic-reseni-nebo-skodliva-nalepka
Mohlo by vás také zajímat: