O zdraví 16. 3. 2019 | Lucie HarvánkováLucie Harvánková

Bariatrie není vhodná pro každého, ale výsledky má veliké

Nedávno jsme vás informovali o bariatrii, nebo-li chirurgické léčbě obezity, která je plně hrazená pojišťovnou. Rozhodnutí, jestli obezitu léčit pomocí operace, není snadné. Pacienti potřebují mít všechny informace, aby si mohli promyslet pro i proti tohoto postupu. Při zvažování operace je potřeba si uvědomit, že operace je vždy zásah do organismu, který pacienta na určitou dobu omezí.

Bariatrie foto: i-stock

Bariatrická operace je závazek, protože pro dlouhodobý úspěch je potřeba změnit životní styl, začít se správně stravovat a pravidelně se hýbat. Své o tom ví všichni, kteří operaci podstoupili a rozhodně nelze říct, že by litovali. Jejich příběhy si můžete poslechnout/přečíst na stránkách www.mojelecbaobezity.cz.

Co se děje před operací

Před každou operací, která má za cíl léčit obezitu, se pacienti musejí pokusit zhubnout pomocí běžně dostupných metod, jako je úprava jídelníčku a zvýšení pohybové aktivity (tzv. konzervativní léčba). Pokud tato léčba nepřináší výsledky a pacient se svým lékařem začnou uvažovat o operaci, pacient se dostává do péče týmu lékařů z různých oborů. Do přípravy na operaci se vždy zapojuje chirurg, interní lékař, anesteziolog, psycholog a odborník na výživu.

Před jakoukoli operací musí pacienti podstoupit základní předoperační vyšetření. V případě chirurgické léčby obezity jsou ale potřeba i další vyšetření. Díky tomu mohou lékaři posoudit všechna rizika operace. Co přesně pacienty čeká?

  • Odběry krve na laboratorní vyšetření
  • Rentgen plic
  • Vyšetření srdce (EKG, někdy se provádí i zátěžové EKG)
  • Vyšetření funkce plic (spirometrie)
  • Ultrazvukové vyšetření břicha
  • Endoskopické vyšetření zažívacího ústrojí (gastroskopie)
  • Případně rentgenové vyšetření žaludku pomocí kontrastní látky

Výsledky léčby

Výsledky po operaciChirurgická léčba obezity přináší velmi dobré výsledky. Pacientům může operace prodloužit délku života, výrazně zvyšuje jeho kvalitu a pacienti se díky zákroku mohou zařadit do běžného pracovního procesu. Operace může zastavit rozvoj závažných nemocí, které jsou jinak neléčitelné – týká se to například cukrovky. Chirurgické řešení obezity je vhodné zvážit u 60 % diabetiků, to znamená u každého obézního diabetika s cukrovkou 2. typu.

První výsledky operace se dostavují hned po zákroku. Pacienti mají snížený pocit hladu, zlepšuje se jim hladina cukru v krvi a spouští se pokles hmotnosti. Postupně se zmenšuje obvod pasu, pacienti jsou pohyblivější a ubývají i problémy, které souvisely s dalšími přidruženými nemocemi.

Minus 30 kg - rok po operaci

Pacienti po operaci přijímají méně kalorií než před zákrokem, ale netrpí hladem. Výrazně se zlepšuje také jejich psychika. Dobré výsledky operační léčby obezity podpoří včasné rozhodnutí léčit obezitu tímto způsobem. Pravděpodobnost, že se díky operaci podaří zvrátit rozvoj diabetu a pacienti nebudou muset užívat léky na cukrovku, se zvyšuje, pokud se operace příliš neodkládá a nepřistupuje se k ní až jako k poslednímu možnému řešení obezity.

Pokud stále váháte, zda zrovna vy jste vhodným adeptem pro bariatrickou chirurgii, přidejte se do facebookové skupiny mojelecbaobezity.cz, kde se dostanete mezi komunitu lidí, kteří již operaci podstoupili nebo se stále rozmýšlejí.

Mohlo by vás také zajímat: