O zdraví 5. 3. 2019 | Mgr. Alena VídeňskáMgr. Alena Vídeňská

Játra nebolí - ozdravte je. Ostropestřec není jen bodlák

Játra jsou centrálním orgánem látkové výměny a největším orgánem v dutině břišní, který je zároveň naší hlavní čističkou - likviduje celou řadu škodlivin, které se v organismu hromadí. Základní funkcí jater je metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin. I na tento životně důležitý orgán je vhodné myslet a pokud je potřeba, podpořit ho v práci. Ostropestřec mariánský vám v tom pomůže.

Stock Photos: marity /Shutterstock.com

Bodlák vyskytující se na každé zahradě, letnička nebo dvouletka, s purpurovými květy a ostnatými listy s bílým žilkováním. Takto se dá popsat Ostropestřec mariánský, jehož semena jsou pro lidský organismus velice prospěšná, především jako podpůrný prostředek pro očistu a regeneraci jater.

Játra nebolí

Jelikož játra nemají nervová zakončení, neprojevuje se jejich poškození bolestí. Zhoršená funkce jater se může projevovat jako celková únava a nevolnost, bolesti hlavy, poruchy trávení, pálení žáhy nebo i zežloutnutí očního bělma.

„Játra bychom se měli snažit co nejméně zatěžovat nevhodnou stravou – a to zejména smaženými pokrmy s vysokým obsahem tuku a alkoholem,“ doplňuje nutriční terapeutka Jitka Laštovičková.

Ozdravte je!

Zdravá a nemocná játraJejich funkci můžeme podpořit odlehčením jídelníčku, kdy omezíme smažené potraviny a pokrmy, tučné uzeniny, přidaný cukr, sladké nápoje a sladkosti a alkohol. Zvláště na jaře se v rámci zpestření stravy doporučuje zařazení odvarů z vhodných bylinek nebo pojídání čerstvých zelených lístků. Ať už z vypěstovaných salátů nebo i lístků rostoucích na zahradě. Skvěle poslouží mladé listy pampelišek, které jsou zdrojem křemíku, draslíku a vápníku, vitamínů A,B,C. Sníženou funkci jater lze podpořit Ostropestřcem.

Ostropestřec není jen bodlák

Za nejznámější bylinu vhodnou pro regeneraci jater můžeme považovat Ostropestřec mariánský. Je to jednoletý až dvouletý statný dekorativní bodlák, původem ze Středomoří. Hlavním uplatněním ostropestřece je nejen prvotřídní účinek na nemoci jater, ale prospívá i žlučníku a celému trávícímu traktu. Dokonce může zmírňovat alergie, sennou rýmu a nevolnosti při cestování.

„Ostropestřec je jedinečnou bylinkou s prokázanými velmi pozitivními účinky. Ale přestože se jedná o přírodní bylinku, měli bychom být i s ním opatrní – přece jen obsahuje účinné aktivní látky, které v některých případech mohou i škodit. Ostropestřec by neměly užívat těhotné a kojící ženy, nedoporučuje se ani nejmenším dětem (minimálně do 5 let věku). Pokud se člověk léčí s nějakým onemocněním nebo užívá nějaké léky či doplňky stravy, měl by se o vhodnosti využívání ostropestřce raději poradit s lékařem. Stejně tak pokud jej čeká nějaká operace, měl by lékaře informovat – ostropestřec může ovlivňovat působení jiných léků, které jsou metabolizovány v játrech, také může způsobit i nízkou hladinu glykémie. Opatrní by s ním měli tedy být i osoby trpící diabetem,“ upozorňuje na možné kontraindikace Jitka Laštovičková

Co s ním?

Hlavní využívanou částí byliny jsou jeho semena. Využívají se buď celá nebo namletá. Mleté plody rychle žluknou, proto je lepší koupit celé semeno a doma si vždy po troškách namlít. Žluklé plody totiž ztrácejí léčebné účinky a mohou vyvolávat minimálně trávicí potíže.

  • Ze semen si můžeme připravit čaj. Krátce povařte semena ve vodě a nechte vychladnout. Popíjejte ho během jídla nebo po něm.

Celé plody je možné konzumovat po každém jídle, semeno důkladně rozkousejte. Pokud trpíte nějakým onemocněním trávicího traktu, poraďte se raději předem s lékařem, zda je pro vás konzumace celého semene vhodná. Z byliny je možné připravit tinkturu nebo olej. Ostropestřcový olej je vynikající antioxidant, lze ho přidávat do jídel, kaší, salátů.

„Zkuste se poohlédnout po kvalitní knize s informacemi o bylinkách – ideálně napsanou lékařem nebo lékárníkem. Využijte jejich sílu, ale zároveň se dobře informujte i o použití, nežádoucích účincích a kdy a kdo by bylinku rozhodně neměl užívat,“ uzavírá Jitka Laštovičková

Využijte sílu bylinek, které nám dává příroda k dispozici.

Mohlo by vás také zajímat: