O zdraví 27. 4. 2021 | Veronika VágnerováVeronika Vágnerová

Jsou i jiná onemocnění než Covid-19. Nezapomínejme na ně

Evropský týden očkování pod záštitou WHO má za cíl zvýšit povědomí o důležitosti imunizace. Letošní ročník, který běží od 26. dubna do 2. května 2021, je zaměřený na očkování proti covid-19. Jak vyplynulo z průzkumu agentury STEM, zájem Čechů o očkování proti covid-19 stoupl z 39 % na 69 %. Covid-19 je ale pouze jedno z infekčních onemocnění, proti kterému se můžete nyní bránit.

Stock Photos: Yeexin Richelle /Shutterstock.com

Smutné prvenství klíšťové encefalitidy

Lidé, na které dojde řada s 1. dávkou až později, mohou využít jarní měsíce k prevenci a očkování také proti klíšťové encefalitidě. Onemocnění, ve kterém drží ČR dlouhodobě smutné prvenství. Očkování je v mnoha případech jedinou účinnou prevencí. Její důležitost vzrůstá ve chvílích, kdy lékaři nejsou schopni léčit samotný původ onemocnění, ale jsou odkázání pouze na mírnění příznaků. Jako tomu je v případě klíšťové encefalitidy.

  • Nemoc samotnou zná 94 % dotazovaných a dokonce 82 % ví, že existuje účinné očkování, ale jen 33 % této možnosti využívá. Ještě méně pacientů se dostaví na pravidelné a nezbytné přeočkování.

Průzkum z prosince loňského roku totiž ukázal, že 26 % dotazovaných si myslí, že očkování proti klíšťové encefalitidě není důležité. 22 % si také myslí, že nenavštěvuje ohrožené oblasti a nevystavuje se tedy riziku. Klíšťata se ale nevyskytují jen ve volné přírodě, ale v jakémkoliv travnatém porostu, tedy i v městských parcích, v soukromých zahradách a všude tam, kde je teplo a vlhko.

Na očkování přispívá pojišťovna

vakcínaJediná cesta, jak předejít klíšťové encefalitidě je absolvovat očkování, na které přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů, a to až do výše 1500 Kč. Žádný ověřený lék na ní zatím není.

„Od pacientů s klíšťovou encefalitidou a jejich blízkých běžně slýcháme, že o možnosti lety prověřeného očkování věděli, někdy o něm i uvažovali, ale nakonec neměli čas, nebo se jim prostě jen nechtělo. Často si také neuvědomovali, jak vážná může klíšťová encefalitida být. Očkování naopak přestanou odkládat rodiny pacientů a jejich známí poté, co vidí, jak závažné celoživotní následky může klíšťová encefalitida mít. U pacientů s klíšťovou encefalitidou můžeme bohužel jen mírnit příznaky onemocnění a čekat, jak se tělo s infekcí vyrovná,“ říká MUDr. Dita Smíšková, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí z Nemocnice Na Bulovce.

Klíčový je správný očkovací postup

V případě očkování obecně je pro zachování účinnosti velmi důležité dodržování doporučeného očkovacího schématu, a to jak v případě základního očkování, tak případného přeočkování. Zatímco u některých vakcín stačí pouze základní očkování, u očkování proti klíšťové encefalitidě dochází v průběhu času k poklesu protilátek. Důležité je proto chodit každé 3 roky (platí pro lidi starší 60 let) až 5 let (pro mladší 60 let) na jednodávkové přeočkování. Z loňského průzkumu přitom vyplývá, že na přeočkování se dostaví jen každý 4.

„Zatímco u dětí a povinného očkování hlídá termín další návštěvy lékař, v ostatních případech je to na pacientovi samotném, nebo v případě dětí na rodičích. Očkování by mělo probíhat podle doporučení výrobce a posunutí by mělo být jen výjimečnou možností. Včasné přeočkování jen jednou dávkou je nejen důležité kvůli účinku očkování, ale je také výhodné pro pacienty. A to jak z časového, tak finančního hlediska,“ říká MUDr. Ivo Petrášek, praktický lékař z Českých Budějovic.

Využijte zrychlené schéma

klíštěPokud ještě nejste naočkovaní vůbec, nečekejte na zimu a využijte zrychlené schéma. Použitá látka je úplně stejná jako u klasického schématu, jen nemáte mezi jednotlivými dávkami tak veliké časové rozestupy. Jak vypadá?

První vakcinaci absolvujete třeba 1. května. Se druhou nebudete čekat 1 až 3 měsíce, ale dostavíte se k lékaři už za 2–3 týdny. Díky zrychlenému načasování budete už 14 dní po druhé dávce dostatečně chránění a můžete si plně užívat bez obav z klíšťové encefalitidy. Pro třetí dávku si stejně jako u klasického očkovacího schématu přijdete za 5 až 12 měsíců.

Evropský týden očkování je tradiční součástí Světového týdne očkování pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO). Cílem je zvýšit obecné povědomí o významu očkování pro zachování dobrého zdraví a životní pohody celé populace. Komunikace je cílena na jednice všech věkových kategorií, aby využívali prevenci formou očkování a ochraně života v každém věku.

Očkovací schéma

Poznámka

1. dávka = Vámi zvolené datum

Po 1. dávce ještě není pacient chráněný proti KE

2. dávka = 1 až 3 měsíců po 1. dávce

U zrychleného schématu je 2. dávka za 2–3 týdny. Přibližně 14 dní po 2. dávce je pacient chráněný proti KE.

3. dávka = 5 až 12 měsíců po 2. dávce

3. dávka se aplikuje na udržení protilátek a pro posílení ochrany.

Jednodávkové přeočkování = po 3 nebo 5 letech

1. přeočkování je po 3 letech – u dalších jde u dětí a dospělých do 60 let o 5letý interval, u lidí nad 60 let o 3letý interval

 

Mohlo by vás také zajímat: