O zdraví 30. 4. 2024 | redakce Vím, co jímredakce Vím, co jím

Každá žena to má v přechodu jinak

Zlomové období, kterým si musí projít každá žena a které se zdaleka netýká jen fyzična, ale často při něm dochází k řadě psychických změn. Řeč je o menopauze, při níž se ženy vlivem rozkolísaných hormonů běžně setkávají s náladovostí, nespavostí, či dokonce úzkostmi. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho cest, jak tyto stavy mírnit a zjistit, že i přechod má svá pozitiva.

Stock photos: SpeedKingz/Shutterstock.com

Pro přechod, který nastává mezi 49. až 55. rokem života, platí pravidlo třetin:

  • třetina žen nemá žádné potíže,
  • další třetina o probíhajících změnách ví, ale dovede s nimi běžně fungovat,
  • zbývající třetina pak klimakterium protrpí.

Mezi časté příznaky patří vedle návalů horka nebo přibírání na váze také křehká psychika, což má na svědomí nedostatek progesteronu a estrogenu. Spolu s tím dochází ke změnám v uvolňování hormonu štěstí serotoninu – buď se uvolňuje příliš, což způsobuje přecitlivělost, nebo se uvolňuje málo, a ženy pak mohou pociťovat hněv a vztek. V důsledku těchto změn tak bojují s náladovostí, přecitlivělostí, nespavostí, někdy i s těžkými úzkostmi. Naštěstí se však dá s těmito stavy účinně bojovat, a to i čistě přírodní cestou.

Dodejte tělu, co potřebuje

potraviny bohaté na tryptofanPatrně vás příliš nepřekvapí, že to, jak se cítíme po fyzické stránce, i to, v jaké kondici je naše psychika, významně ovlivňuje strava. Pokud vás v přechodu trápí pošramocené vnímání sebe sama a trpíte výkyvy nálad, zkuste do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a tryptofan.

„Jedná se o významnou aminokyselinu, která podporuje vyplavování serotoninu, často označovaného jako hormon štěstí,“ potvrzuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D.

Tryptofan najdete jak v živočišné, tak rostlinné stravě.

  • Živočišným zdrojem jsou některé druhy ryb, jako například losos, tuňák, sleď nebo sardinky, dále drůbeží maso a mléčné produkty, jako jsou sýry, mléko či jogurty.
  • Z rostlinných zdrojů se můžete poohlédnout po ořeších (zejména vlašských, lískových, mandlích a pistáciích), ale také po semínkách dýně, slunečnice nebo sezamu. Za zmínku jistě stojí i oblíbená čokoláda. Dalším skvělým zdrojem tryptofanu pro vegany a vegetariány může být i tofu a tempeh, protože sója je rovněž na tuto aminokyselinu bohatá. Podobně jako další druhy luštěnin – čočka, cizrna a fazole.

Zahrnutí těchto potravin do každodenní stravy může přispět k vyváženému příjmu tryptofanu a podpořit tvorbu serotoninu. Tedy i zlepšit náladu a celkové duševní zdraví. Dobrou zprávou je, že řada zmíněných potravin, jako jsou tučné ryby, ořechy, semínka, jsou současně i bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

„Významně může pomoci rovněž doplnění vitaminu D v kombinaci s mateří kašičkou. Ta totiž obsahuje unikátní směs aminokyselin, vitaminů a enzymů a také čistý cholinacetát, který významně ovlivňuje fungování imunitního systému i paměti. Mateří kašička navíc pomáhá regulovat hladinu ženských hormonů, což pomáhá zmírňovat nepříjemné příznaky,“ dodává lékař.

Hlavním zdrojem vitamínu D pro většinu lidí je sluneční záření. Nicméně i některé potraviny, zejména rybí a hovězí játra, vaječný žloutek, tučné ryby, houby, nebo potraviny o vitamín D obohacené mohou pomoci zajistit dostatečný příjem tohoto důležitého vitamínu, zejména v období, kdy je sluneční expozice omezená, především v zimním období.

Velmi vhodné je v období menopauzi omezit či zcela vyloučit alkohol, který patří mezi velmi časté spouštěče úzkostí a depresí.

Choďte, běhejte, tancujte… jednoduše se hýbejte

Ukazuje se, že ženy se sedavým způsobem života mohou mít závažnější příznaky přechodu než ty, které jsou více aktivní. Pohyb je totiž velmi účinným bojovníkem se špatnou náladou. Při cvičení se do těla uvolňují endorfiny, které velmi výrazně zlepšují náladu a navozují pocit spokojenosti. Pravidelným pohybem navíc své tělo zocelujete, a to tak bude mnohem odolnější vůči stresu.

„Velmi doporučuji, aby ženy byly aktivní. Není potřeba, aby se do úmoru dřely na strojích v posilovně, úplně postačí pravidelné svižnější procházky na čerstvém vzduchu. Mimo jiné si tím zlepšují kondici, průtok krve, přísun kyslíku do mozku, a navíc si udržují zdravou hmotnost,“ potvrzuje MUDr. Turčan.

Je tedy na každé ženě, jaký druh pohybu si zvolí. Nejdůležitější je, aby ji pohyb bavil a naplňoval. Ve výsledku je tak jedno, dá-li přednost silovému tréninku, procházkám, běhu, tanci, horolezectví, nebo třeba cvičení na trampolínách.

Účinným nástrojem pro zvládání psychických potíží může být i jóga a meditace, které zklidňují mysl a snižují úroveň stresu.

Se stresem pomůže čtení, spánek i sdílení

Menopauza je v jistém ohledu přerod. Je to cesta k sebepřijetí, kdy se učíte mít ráda své tělo i mysl novým způsobem. Pokud vás však v tomto období trápí nejistota, špatné nálady nebo úzkosti, zkuste trávit více času se svými blízkými. V obklopení rodiny a přátel mnohem snáze naleznete podporu a pochopení, což je v období menopauzy neocenitelné.

Skvělým způsobem, jak ventilovat strachy a nepříjemné pocity, je propojení s dalšími ženami, které klimakteriem procházejí.

žena čte knihuSoučástí péče o vlastní psychiku pak může být i zaměření na oblíbené činnosti – můžete častěji chodit na procházky přírodou, malovat nebo se třeba věnovat zahrádce. Víte například, že takové čtení knih má výrazný vliv na dobrou náladu, kvalitnější usínání i celkové uvolnění? Podle britské studie dokáže už pouhých šest minut čtení snížit úroveň stresu o 68 %. A pro udržení duševní pohody je také klíčový pravidelný spánek, takže vytvoření zdravých spánkových návyků může být pro některé ženy velmi prospěšné.

Důležitým aspektem péče o psychické zdraví v menopauze je také otevřená komunikace s lékařem. Konzultace s odborníkem může vést k individuálně přizpůsobené léčbě, včetně hormonální substituční terapie, pokud je to vhodné. Je však důležité vzít v úvahu všechny faktory, včetně potenciálních rizik a výhod spojených s touto léčebnou možností.

Je důležité si uvědomit, že každá žena prochází menopauzou individuálně. Co funguje pro jednu ženu, nemusí nutně fungovat pro druhou. Je důležité experimentovat s různými strategiemi a najít ty, které nejlépe odpovídají vašim potřebám a životnímu stylu.

Nové příležitosti

A podívejte se na klimaktérium i z druhé stránky. Mnoho ženám může toto období přinést řadu pozitiv, mimo jiné mohou například vymizet obtíže s přetrvávající endometriózou nebo s nezhoubnými myomy v děloze. Ženám rovněž odpadnou starosti s menstruací a mohou se zmírnit migrény. Paradoxně tak některé ženy po menopauze zažívají úlevu a kvalita jejich života se zlepší.

Může to být totiž současně období plné příležitostí pro osobní růst a porozumění vlastnímu tělu a mysli. Zkuste toto období vnímat jako možnost období pro to, abyste vyzkoušela něco nového! Už jste si někdy vytočila na hrnčířském kruhu vlastní misku? Upekla jste si někdy křupavý kváskový chleba? A kdy jste se naposled projela přírodou na koni? Možná je na to právě teď ten správný čas.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací:
Tiskové materiály Vegall Pharma
https://www.nzip.cz/clanek/769-prechod-priznaky
https://www.telegraph.co.uk/news/health/news/5070874/Reading-can-help-reduce-stress.html
Mohlo by vás také zajímat: