O zdraví 20. 5. 2020 | Mgr. Eva KloučkováMgr. Eva Kloučková

Klíšťová encefalitida – co je dobré (nejen) letos vědět

Pravděpodobnost, že budeme letošní léto trávit v České republice, je vyšší než v minulých letech. Proto je důležité si uvědomit, že COVID-19 není jediné virové onemocnění, které u nás hrozí. Je to klíšťová encefalitida, u níž byla v České republice zaznamenána celá čtvrtina případů z celé Evropské unie.

Foto: i-stock

Dle odborníků může být situace horší než dřív

Na vině je nejenom mírná zima, ale také přemnožení hrabošů. Rok poté, co se přemnoží drobní hlodavci, což bylo právě v loňském roce, totiž dle vědců následuje populační exploze klíšťat.

Prof. MVDr. Emil Tkadlec, CSc., vedoucí katedry ekologie a životního prostředí přírodovědecké fakulty UP shrnul výsledky tříletého výzkumu: „Roky zvýšeného rizika nakažení lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou lze jednoduše předpovídat pomocí početnosti hraboše polního z minulého roku. S pomocí dat o početnostech hraboše polního v České republice jsme úspěšně předpověděli výskyty chorob nejen v Česku, ale také v Německu, Rakousku a Slovinsku."

Je chyba si myslet, že se nás riziko netýká

klíšťová encefalitidaZ mezinárodního průzkumu vyplynulo, že důvodem, proč se Češi nenechávají očkovat (i když o této možnosti vědí), je přesvědčení, že to není nutné, nepatří do rizikové skupiny nebo nenavštěvují rizikové oblasti. Česká republika ale patří k zemím, kde můžete klíšťata nakažená klíšťovou encefalitidou potkat prakticky kdekoli, včetně městských parků, zahrad a dětských hřišť. Do blízkosti lidí přenáší infikovaná klíšťata zvířata – ať už ta domácí, tak ta volně žijící.

Prevence, prevence, prevence

K obraně proti klíšťové encefalitidě máme dvě zbraně. Tou první je prevence před přisátím klíštěte, která ale nemůže být nikdy dokonalá.

To potvrzuje i MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy. „Ochrana repelentem a dlouhé nohavice nejsou 100% ochranou a často nás ani nenapadne používat je ve městě.“

očkováníZbývá tak druhá možnost, kterou je očkování. Základní očkování probíhá ve třech dávkách aplikovaných s časovým rozestupem. Od začátku zvýšené aktivity klíšťat mohou lékaři použít tzv. zrychlené očkovací schéma, kdy se druhá dávka aplikuje již po 2 týdnech. Dostatečnou ochranu proti klíšťové encefalitidě je přitom možné očekávat již 14 dní po druhé dávce, tedy měsíc od začátku očkování. Účinnost je přitom stejná jako v případě tzv. běžného schématu.

I když vakcínu nehradí pojišťovna, přispívá na ni v rámci svých preventivních programů. Pokud jste očkovaní, myslete na to, že po 3 až 5 letech je důležité navštívit lékaře kvůli přeočkování. Stačit už bude jen jedna dávka – i na tu vám přispěje pojišťovna.

Nejen děti, ale i rodiče a prarodiče

Není výjimkou, že rodiče nechají očkovat své děti, ale na sebe a své rodiče zapomínají. Průběh a riziko trvalých následků klíšťové encefalitidy se přitom zhoršuje s věkem.

To potvrzuje i MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D. z FN v Ostravě: „Senioři očkování velmi potřebují, přesto se proti klíšťové encefalitidě nechrání.“

Data ukazují, že ve skupině nad 55 let je očkovaný jen každý pátý, což je pod celorepublikovým, 29 procentním, průměrem.

Mohlo by vás také zajímat: