Problémy s konečníkem nejsou mezi lidmi tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Jen potíže s hemoroidy u nás trápí více jak 35 % dospělých ve věku 18 až 41 let. Skutečná čísla však mohou být ještě vyšší, protože lidé se o tomto problému často stydí mluvit a otálejí i s návštěvou lékaře. Přitom pouze zkušené oko odborníka a vyšetření dokáže určit, o jaké onemocnění se jedná a jaká by měla následovat léčba.

potraviny bohaté na vlákninuMezi nejčastější potíže a onemocnění patří řitní trhlina, hemoroidální onemocnění, perianální hematom a další. Jejich léčba zpravidla spočívá v úpravě jídelníčku, protože častým společným faktorem je komplikované vyprazdňování na toaletě. Strava by tedy měla obsahovat dostatek vlákniny, aby stolice byla měkká a volně procházela.

„Zejména u potíží s hemoroidy se velmi doporučuje také užívání léků na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu, které mají rychlý efekt. Tyto léky se kombinují s lokálními mastmi a čípky na zklidnění postiženého místa,“ radí proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.

Pro tyto léky (venofarmaka) můžete zajít ke svému praktickému lékaři nebo do proktologické ambulance, kde se na onemocnění konečníku specializují.

Ekzémy

Ekzém má řadu příčin. Může jít o následek nedostatečné hygieny, nošení nekvalitního spodního prádla nebo používání různých domácích bylinkových mastí. Některé bylinky mohou být výrazným alergenem a citlivou kůži kolem konečníku poškodit.

 • Projevy: suchá svědící pokožka náchylná na prasklinky nebo poranění
 • Řešení: ověřené masti z lékárny, dostatečná hygiena, kvalitní spodní prádlo

Řitní trhlina

Jde o poranění sliznice konečníku, které vzniká při zácpě či průjmu nebo pokud na toaletě spěcháte a příliš tlačíte. Pokud se trhlina stihne plně zhojit do další návštěvy toalety, je vše v pořádku. Většinou se tak ale neděje a potíže se opakují dokola.

 • Projevy: drobné známky jasně červené krve, pocity řezání, svědění a pálení v okolí konečníku
 • Řešení: dostatek vlákniny v jídelníčku, kvalitní masti na zmírnění potíží

Hemoroidální onemocnění

Hemoroidy jsou žilní pleteně, které pomáhají s utěsněním konečníku. Působí jako hydraulické polštáře, které na sebe naléhají a doplňují funkci svěrače. Ve chvíli, kdy na ně tlačí shora příliš tuhá stolice, přeplňují se krví, zvětšují se a způsobují řadu obtíží. Hemoroidální onemocnění má několik stadií. Jsou rozdělené podle toho, jak jsou hemoroidy vyhřezlé z konečníku, zda se po stolici samy zasouvají anebo je nutné jim manuálně pomoci zpět. Jednou z nejčastějších příčin vzniku jsou opět častá a opakovaná zácpa nebo průjem. Dalšími jsou sedavý způsob života, vysedávání na toaletě i nadměrný stres. Onemocnění může, ale nemusí bolet.

 • krev na toaletním papířeProjevy: drobné známky jasně červené krve až kapky jasně červené krve, pocity řezání, pálení a svědění konečníku
 • Řešení: venofarmaka (léky na zpevnění žilní stěny), ověřené masti a čípky na zmírnění potíží, dostatek vlákniny v jídelníčku, adekvátní hygiena, přiměřeně dlouhá návštěva toalety, ambulantní zákrok

Perianální hematom

Jedná se o natržení žilní stěny vnitřního hemoroidu vyvolané námahou při stolici nebo při usilovném kašli. Podle rozsahu a intenzity můžete podstoupit ambulantní zákrok. Není třeba se bát, ambulantní zákrok není bolestivý, spíše nepříjemný.

 • Projevy: bolestivé zduření v oblasti řitního otvoru, pálení, kapky čerstvé jasně červené krve, pocity řezání, pálení a svědění konečníku
 • Řešení: venofarmaka (léky na zpevnění žilní stěny), ověřené masti a čípky na zmírnění potíží, dostatek vlákniny v jídelníčku

Akutní perianální trombóza

Perianální trombóza je krevní sraženina uvnitř hemoroidální pleteně a má zcela stejnou příčinu jako perianální hematom. Tato komplikace se vyskytuje častěji v mladším věku. Hlavním a nejčastějším příznakem je promodrávající tuhá malá bolestivá bulka krytá napjatou kůží. Pokud napjatá kůže praskne, najdete na toaletním papíře jasně červenou krev.

 • Projevy: zduření, tlak, bolest, svědění, při prasknutí jasně červená krev
 • Řešení: venofarmaka (léky na zpevnění žilní stěny), dostatek vlákniny v jídelníčku, přiměřeně dlouhá návštěva toalety, ambulantní léčba

Akutní tromboflebitida hemoroidálního uzlu

Jde o hluboký zánět žilní hemoroidální pleteně. Zpočátku ho poznáte podle otoku uvnitř řitního kanálu. Postupně můžete pociťovat i vyhřeznutí hemoroidálních uzlů. Tuto situaci raději ihned řešte, protože jde o velice bolestivou záležitost. Důležitý je i klid na lůžku na břiše s podloženou pánví a přikládání obkladů. Pokud potíže neustupují, je nutné chirurgické odstranění postižených hemoroidálních uzlů v celkové anestezii.

 • Projevy: otok konečníku, výrazná bolest, vyhřeznutí hemoroidálních uzlů bez možnosti zasunout je manuálně zpět
 • Řešení: venofarmaka (léky na zpevnění žilní stěny), analgetika, ověřené masti na zmírnění potíží, chirurgická léčba

Nádory a větší polypy

Nádory a větší polypy (výrůstky) lokalizované v oblasti esovité kličky tračníku nepatří mezi nejčastější onemocnění, ale pro jejich nebezpečnost je nutné je zmínit. Krvácení může být skryté i viditelné. Pak nacházíme stolici s příměsí krve na povrchu, nebo krev se stolicí smíchanou. Prudká krvácení jsou zde výjimečná. Pokud je pacient ve vyšším věku a krvácení provází změna vyprazdňovacího stereotypu (střídání průjmu a zácpy, nadýmání...), pak je podezření na nádor na místě.

 • Projevy: většinou krvácení do stolice (okultní krvácení), ale může být i viditelné
 • Řešení: okamžitá návštěva lékaře
Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: https://www.zilniporadna.cz
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4076876/
https://www.konectabu.cz
https://www.nzip.cz/modul/informace-o-nemocech