O zdraví 28. 10. 2019 | Alžběta ŠmídováAlžběta Šmídová

Meningokok - v letošním roce již 41 případů v ČR, 3 lidé zemřeli!

Invazivní meningokokové onemocnění je nemoc s děsivými důsledky. V České republice každoročně postihuje několik desítek osob. Lidé, kteří prodělali toto onemocnění mohou skončit s vážnými trvalými následky, několik osob zemře. Od začátku letošního roku do srpna, dle dat Státního zdravotního ústavu, nemoc vstoupila do života 41 Čechům, 3 lidé na následky onemocnění zemřeli.

Miningoková infekce zabíjí
Stock Photos: designer491 /Shutterstock.com

Meningokok se šíří pomocí kapének stejně jako chřipka

Kýchnutím či smrkáním. Na rozdíl od nich se ale lze nakazit i od člověka, který viditelně nemocný není. V populaci se vyskytují bezpříznakoví nosiči, kteří mají bakterii v sobě, nemoc u nich nepropukne a nevědomky šíří nákazu dále. Jak upozorňuje praktická lékařka pro děti a dorost Hana Cabrnochová:

„Nemůžeme předvídat, u koho onemocnění propukne, ale častým faktorem, který nemoci předchází, je - zvláště u mladých lidí – pobyt ve velkém kolektivu, zvýšená únava, vyčerpání ze sportu či ponocování.“

Meningokok v číslech

  • Celosvětově invazivní meningokokové infekce postihují ročně kolem 500 tisíc lidí.
  • Až 30 % pacientů zemře, nebo má trvalé následky, a to i přes rychlý zásah lékařů.
  • Až 24 % mladých lidí jsou nosiči bakterie bez projevu příznaků.

V prvopočátku nemoc provází stejné příznaky jako u běžné virózy – horečka, bolest hlavy, nevolnost, nechutenství, zvracení, bolesti v krku, bolesti končetin a celého těla, zvýšená dráždivost, následně pak tuhnutí šíje, či citlivost na světlo. Přibližně po 16 hodinách může nastat delirium, zmatenost a bezvědomí.

Jak tedy poznat, že se nejedná o běžnou chřipku?

„Rodičům radím, aby vždy, když má dítě vysokou teplotu, kontrolovali, zda-li nemá kožní projevy – mohou to být takové červeno-fialové skvrnky, které nezmizí, ani když na ně zatlačíme. Dalším z projevů, který už značí postižení nervové soustavy, je ztuhlost šíje – dítě se nemůže posadit, ohnout hlavu,“ říká Hana Cabrnochová a doplňuje:

„To, co nás lékaře trápí nejvíce, je rychlost, s jakou invazivní meningokoková infekce probíhá. Ani přes sebelepší péči totiž nelze u pacienta zabránit závažným důsledkům.“

meningokok důsledky nemoci

Jedinou prevencí je očkování

Česká vakcinologická společnost  ho doporučuje především malým dětem do čtyř let věku a dospívajícím či mladým dospělým – přibližně od 13 do 25 let.

„Stát nyní zvažuje zavedení plošného očkování – to se ale bude týkat pravděpodobně jen nejmenších dětí, přitom riziko nákazy je i pro další věkové kategorie,“ upozorňuje MUDr. Hana Cabrochová a doplňuje:

„Řada rodičů se mě na očkování proti meningokoku aktivně ptá, zajímá je především účinnost – která už je dnes opravdu vysoká díky tomu, že máme k dispozici vakcíny proti všem nejčastěji se vyskytujícím séroskupinám.“

Pro co nejširší ochranu je třeba kombinovat dva typy vakcín: jedna je proti skupinám A, C, W a Y a druhá proti séroskupině B. Očkování lze uskutečnit současně, nebo s odstupem minimálně 14 dnů. Pojišťovny na vakcíny přispívají v rámci svých preventivních programů, a to až do výše 2500 Kč.

Mohlo by vás také zajímat: