Product placementO zdraví 29. 1. 2022 | redakce Vím, co jím

Střevo jako druhý mozek – možnost ovlivnění nejen imunity podáním probiotik

V současné době si více než kdy jindy uvědomujeme, jak důležitá je silná obranyschopnost. O své zdraví bychom se měli starat bez ohledu na roční období, protože právě díky tomu odolává náš organismus vnitřním a vnějším vlivům a brání se patogenům. Víte, že 70 % imunitních buněk pochází ze střeva?

Stock photos: SizeSquares/Shutterstock.com

Zatímco v minulosti měli lidé relativně bohatý střevní mikrobiom, tedy souhrn všech mikroorganismů žijících v trávicí soustavě, v dnešní době je daleko chudší.

  • Na vině je zejména nadužívání antibiotik. Ta nedokážou rozeznat patogeny od prospěšných střevních bakterií a ničí i je. Podle studií není střevní mikrobiom obnovený ani po dvou letech od užívání antibiotik.
  • Další vliv má náš jídelníček. Západní strava je až příliš založená na bílé mouce a cukru a obsahuje jen malé procento vlákniny. Ta funguje nejenom jako kartáč střev, ale slouží i jako potrava pro mikroorganismy v trávicí soustavě.
  • Negativní vliv má také určitá sterilita potravin a prostředí, ve kterém vznikají.

Spojte probiotika a prebiotika

Podpořit rovnováhu střevního mikrobiomu můžete užíváním doplňků stravy, které obsahují probiotika. Jak je vybrat?

  • Kvalitní probiotika by měla obsahovat alespoň 1 miliardu živých probiotických organismů v jedné tobolce či tabletce. Hodnotu koncentrace probiotických bakterií značí tzv. CFU, neboli Colony Forming Unit a měla by být minimálně 109.
  • Výhodou je kombinace probiotik s prebiotiky, které slouží jako strava pro ně, protože probiotika jsou živé organismy a jako takové něco musí jíst.

probiotikaVhodná je rovněž ochrana před agresivním kyselým prostředím trávicího traktu. Díky tomu se probiotika a prebiotika dostanou do střev, kam patří.

Probiotika, prebiotika i ochranu před kyselými šťávami najdete v doplňku stravy Compliflora Immuno complex, který obsahuje patentovanou směs živých mléčných bakterií. Před agresivním prostředím žaludku chrání živé probiotické bakterie a další složky inovativní patentovaná kapsle. Jedna kapsle obsahuje 2 miliardy živých probiotických bakterií.

Sledujte počet kmenů

Kromě koncentrace probiotických bakterií se zaměřte i na počet kmenů. Složení střevního mikrobiomu je u každého jedinečné a jeho konkrétní složení zjistíme pouze biopsií střev. Těžko tedy poznáme, které probiotické kmeny v těle máme a které nám naopak chybí.

S imunitou pomůže i vitamin D a zinek

vitamin D a zinekSamozřejmě nelze celou obranu organismu před patogeny hodit „na hrb“ zažívacímu traktu. Kvalitní a bohatý mikrobiom je podstatný, výraznou roli hrají i vitaminy a minerály. V okamžiku, kdy tělo napadne patogen, spouští se celá série imunitních procesů, o kterých nemáme ani tušení. Právě vitaminy a minerály jsou ty, které procesy urychlují a zefektivňují.

  • Do imunitního systému výrazně zasahuje vitamin D, který posiluje protiinfekční bariéry a aktivuje NK buňky (typ bílé krvinky, tzv. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím. Déčko má i regulační úlohu, a sice aby tělo nezačalo útočit samo na sebe.
  • Velmi podstatný je i zinek, který zamezuje proniknutí patogenu do jádra tělní buňky. Zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci buněk imunity, jejichž počet je pro obranný zánět klíčový. Compliflora Immuno complex obsahuje kromě 4 druhů probiotik a veliké koncentrace probiotik i prebiotik i zinek a vysoký obsah vitaminu D 1000 IU.

logo AVE

 

Zdroj obrázků v textu: Lékárna AVE, Shutterstock.com

Mohlo by vás také zajímat: