O zdraví 2. 12. 2020 | Vím, co jím a piju, o.p.s.Vím, co jím a piju, o.p.s.

Žilní metličky nejsou kosmetický problém

Během zimy se malé žilní metličky často změní ve velké křečové žíly. V zimě mnoho lidí metličky přehlíží. S příchodem chladných dní se projevy často zmírní, což vyvolává klamný pocit, že je nemoc na ústupu. Ale není.

Hladké nohy bez metliček a křečových žil

Selhání funkce chlopní

Při žilní nemoci dochází ke zhoršení nebo selhání funkce chlopní hlubokých nebo povrchových žil, které ženou krev zpět k srdci. Krev se hromadí v dolních končetinách, což vede k zánětlivé reakci žilní stěny.

  • V chladném počasí se sice projevy zmírní, ale s nástupem jara se ukáže, jak chlopně málo pracují a žilní stěny budou pod tlakem.

Právě nyní je vhodná doba na jejich posílení pomocí venofarmak a změny životního stylu.

Čím si můžete od příznaků ulevit?

  1. V práci si dělejte krátké přestávky, kdy se projdete nebo si kroužíte nohama.
  2. Zvažte, i zda je nutné brát na nákup auto a nemůžete toto vyřídit pěšky.
  3. Na vyřizování pochůzek po městě noste pohodlné boty. Ideální je podpatek 3–4 cm.
  4. Noste volnější oblečení. Příliš těsný oděv stlačuje žíly a ztěžuje žilní návrat.
  5. Každý večer si nohy osprchujte studenou vodou. Aktivujete funkci žil a snížíte pocity tíhy a bolesti.
  6. V posteli před spaním udělejte několik pohybů jako na kole a nohy postele podložte o 10 cm.
  7. Co nejčastěji si masírujte nohy. Masáž od kotníku ke stehnu ve směru žilní cirkulace zvyšuje žilní návrat.
  8. Nechte si od lékaře předepsat venofarmaka.

Metličky jsou malé křečové žíly

metličkyMnoho žen si myslí, že metličky neboli mikrovarixy jsou jen problémem kosmetickým, a nevnímají budoucí riziko.

Metličky jsou vlastně malé křečové žilky, které se objevují mnohem častěji u žen a mohou vznikat už v období puberty, často po začátku užívání hormonální antikoncepce.

Křečové žíly jsou už viditelným projevem onemocnění žilního systému.

„Křečové žíly znamenají již velmi silné volání našich nohou o pomoc. I při dodržování preventivních opatření již křečové žíly nezmizí. Proto je tak důležité jim předcházet a zachytit chronické žilní onemocnění co nejdříve. Vhodný čas na návštěvu odborníka je tak již při prvních subjektivních příznacích, v nultém stadiu,“ varuje  dermatoložka MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D. 

Žilní stěnu posílí venofarmaka

kompresní punčochyTyto léky na posílení žilních stěn by měl doporučit a předepsat lékař, proto s ním zkonzultujte svůj stav a recept si nechte poslat elektronicky.

Včasná a dlouhodobá terapie léky je obzvláště v zimě důležitá, abyste předešli dalšímu zhoršování projevů chronických žilních nemocí. Volně prodejné přípravky z lékárny, ať už masti, gely nebo pilulky, mají při léčbě jen podpůrnou funkci, ale žilní stěnu neposílí.

Dalším krokem je kompresní léčba za pomoci speciálních kompresních punčoch nebo obinadel, jejichž cílem je snížení žilního tlaku. Posledním a velmi důležitým opatřením je trvalá úprava životního stylu – pravidelná chůze, zdravá strava, odpočinek nohou ve zvýšené poloze, vhodná obuv anebo například masáže chodidel a lýtek.

  • Právě nyní můžete na všech opatření zapracovat. Pro podrobnější informace navštivte žilní poradnu nebo si stáhněte bezplatnou mobilní aplikaci „Bolí vás nohy?“. 
Mohlo by vás také zajímat: