Co Vás přesvědčilo zapojit se do Vím, co jím jako odborný garant?

Výběr vhodných potravin s ohledem na dodržení doporučení pro zdravou výživu není pro běžného člověka bez vzdělání ve výživě vůbec jednoduchý. Řada mýtů a předsudků, které kolují o zdravé výživě a potravinách, situaci ještě více komplikuje. Inciativa Vím, co jím přináší ověřené informace týkající se zdravé racionální stravy a výběru potravin a pomáhá běžným lidem lépe se orientovat v doporučeních a vybírat vhodné potraviny.

Jakou pozici má podle Vás logo Vím, co jím na trhu mezi všemi ostatními značkami potravin?

Logo Vím, co jím je jedinečné v tom, že usnadňuje lidem výběr vhodných potravin a pomáhá jim orientovat se v široké nabídce obchodů. Logo na obale potraviny garantuje, že potravina vyhovuje přesně stanoveným kritériím –„hlídá“ množství negativních živin (sůl, cukry, nasycené a transmastné kyseliny).

Jaký největší problém spatřujete v souvislosti s kvalitou potravin v Česku?

Módní „trendy“ se nevyhýbají ani výživě a řada lidí se nyní odklání od racionální zdravé stravy a preferuje např. syrovou stravu, ketogenní dietu či jednostranně zaměřenou dietu. Neuvědomují si, že bezdůvodné vyřazení některých potravin či druhů potravin zvyšuje riziko, že ve stravě nepřijmou v dostatečném množství všechny potřebné živiny (bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny i minerální látky).
Doufám také, že se zlepší nabídka kvalitních výrobků, ovoce a zeleniny v obchodech a obchodních sítích.

Co se Vám na logu Vím, co jím líbí? A v čem si myslíte, že má ještě rezervy?

Líbí se mi přesně stanovená kritéria pro udělení loga, nutnost re-certifikace při změně receptury výrobku. Věřím, že do budoucna se seznam kritérií a požadavků, které musí výrobek splňovat, dále rozšíří. Moc by mne potěšilo, kdyby logo neslo více lokálních kvalitních potravin (s “jednoduchým” složením).