Zdravotní kalkulačky odborné podklady: MUDr. Petr Hlavatý, PhD. PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.

Kalkulačka rizika cukrovky 2. typu

Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha metabolismu cukrů, při které tělo není schopné udržet hladinu krevního cukru v mezích normy. Hlavním projevem je hyperglykémie, tj. vysoká hladina krevního cukru. Vysoká glykémie působí toxicky na řadu orgánů a výrazně je poškozuje. Příkladem je porucha až selhání ledvin, oslepnutí, amputace končetin, zvýšené riziko mozkové příhody nebo srdečního infarktu.

Až 90 % všech případů cukrovky připadá na diabetes 2. typu, přičemž jeho výskyt stále stoupá. Vzniká na podkladě obezity, která má za následek sníženou účinnost inzulínu. Mluvíme o tzv. inzulínové rezistenci, kterou se slinivka snaží překonat zvýšenou tvorbou inzulínu. Postupně ale již není tělo schopno vyrobit tolik inzulínu, kolik ho je potřeba k udržení normální hladiny glykémie a objevuje se cukrovka.

Léčba spočívá především v redukci tělesné hmotnosti, součástí jsou i léky, které jednak zvyšují citlivost tkání vůči inzulínu a jednak podporují tvorbu vlastního inzulínu. Pokud dieta a léky selhávají, přistupuje se i k léčbě inzulínem.

Cukrovka 2. typu dlouhou dobu nezpůsobuje žádné potíže a velmi často se na ni přijde až v okamžiku závažných zdravotních komplikací. Proto je tolik důležité vědět, zda patříte do ohrožené skupiny a popř. co nejdříve podniknout kroky ke snížení tohoto rizika.

Proč tato kalkulačka?

Kalkulačka FINDRISC představuje jednoduchý působ, jak bez nutnosti laboratorního vyšetření stanovit míru rizika diabetu 2. typu. Zadávanými parametry je věk, hodnota BMI, fyzická aktivita, příjem zeleniny a ovoce, léčba hypertenze, anamnéza hyperglykémie a rodinná anamnéza.


NE ANO
NE ANO
NE ANO
NE ANO
NE ANO
NE ANO
NE ANO
NE ANO
NE ANO
NE ANO

Trpíte vy nebo vaši blízcí Diabetem II. typu?

Vyzkoušejte náš ukázkový jídelníček: ukázkový jídelníček pro diabetiky.
Vyzkoušejte si i další kalkulačky:

Kalorické tabulky - vyhledávání potravin
Kalorické tabulky - zápis jídelníčku
Test zdraví a kondice
Dotazník příznaků deprese, úzkosti a stresu
Kalkulačka BMI
Kalkulačka kardiovaskulární onemocnění
Kalkulačka klidového metabolismu
Kalkulačka pro odhad celkového energetického výdeje
Kalkulačka tepové frekvence
Kalkulačka WHR
Percentilové grafy děti 0-18 let