Zdravotní kalkulačky odborné podklady: MUDr. Petr Hlavatý, PhD. PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.

Kalkulačka WHR(poměr pas/boky)

Poměr WHR (waist hip ratio) je jednoduchým ukazatelem pro stanovení míry rizik vyplývajících z množství a rozložení tukové tkáně.

Vychází se z předpokladu, že přednostní ukládání tuku v oblasti břicha je z hlediska zdraví rizikovější, než tuk uložený v oblasti stehen a hýždí. Nejvíce rizikový je tzv. viscerální tuk, který obklopuje orgány v dutině břišní a je metabolicky velmi aktivní. Jeho zvýšené množství je spojeno se zvýšeným rizikem srdečně-cévních onemocnění, mozkové příhody, poruch metabolismu tuků a cholesterolu, vysokým krevním tlakem, cukrovkou 2. typu a metabolickým syndromem.

Jednoduchým způsobem, jak zjistit úroveň zdravotních rizik, je změřit si obvod pasu a obvod boků.

Hodnoty WHR vyšší než 0,9 u mužů a 0,85 u žen zařazují jedince do pásma obezity.

Jak správně měřit obvod pasu?

Jak správně měřit obvod pasu?
Pas měřte ve střední vzdálenosti mezi kostí kyčelní a dolním okrajem žeber. Krejčovský metr neutahujte, měřte ve fázi výdechu.Jak správně měřit obvod boků?
Obvod boků se měří v místě největšího vyklenutí hýždí.

Jak správně měřit obvod boků?


MužiŽenyZdravotní rizika
Pod 0,85 Pod 0,75 Velmi nízká
0,85-0,90 0,75-0,80 Nízká
0,90-0,95 0,80-0,85 Střední
0,95-1,00 0,85 -0,90 Vysoká
1,00 a více 0,90 a více Velmi vysoká

Nejčastější dotazy:

Mám štíhlý pas, ale velmi široké boky a silná stehna. Hubnutí ani cvičení nepomáhá. Máte nějakou radu, jak stehna zhubnout?

Dobrý den, tuk z oblasti hýždí a stehen se hubne velmi obtížně, to ostatně sama víte. Službu vám může prokázat změna cvičení, nevhodná je například spinning nebo jízda na kole v těžším terénu. Částečně mohou pomoci lymfomasáže, popř. liposukce. Nejsnadnější je však udělat si z domnělé vady na kráse přednost, k čemuž vám dopomůže správně zvolené oblečení zvýrazňující pas a celkově horní polovinu těla.

Byl jsem na preventivní prohlídce u lékaře a ten mi sdělil, že mám metabolický syndrom. Co to znamená?

Metabolický syndrom je soubor odchylek, které ve výsledku výrazně zvyšují riziko nemocí srdce a cév a také cukrovky. Hromadění tuku v oblasti břicha bývá typickým průvodním znakem metabolického syndromu, zpravidla společně se zvýšenou hladinou cholesterolu nebo krevních tuků, zvýšeným krevním tlakem nebo poruchou glukózové tolerance, což je laicky řečeno „náběh na cukrovku“. Nejdůležitější je v tuto chvíli zhubnout.

Četl jsem, že poměr pas/boky je důležitější než všeobecně rozšířený výpočet BMI?

Výpočet BMI nás informuje, zda je naše hmotnost vzhledem k výšce nízká, optimální nebo nadměrná a na základě toho pak přiřazuje míru zdravotních rizik. Například lidé s BMI nad 40 kg/m2 se nacházejí v pásmu 3 stupně obezity a jsou ve vysokém zdravotním riziku. Poměr WHR velmi dobře odráží především míru rizika pro srdečně cévní onemocnění. Nejlepší je vždy využít více diagnostických metod a spočítat si nejen BMI, ale i poměr WHR a popř. se nechat zvážit i na bioimpedanční váze, která umožní určit skladbu těla.


Vyzkoušejte si i další kalkulačky:

Kalorické tabulky - vyhledávání potravin
Kalorické tabulky - zápis jídelníčku
Test zdraví a kondice
Dotazník příznaků deprese, úzkosti a stresu
Kalkulačka BMI
Kalkulačka kardiovaskulární onemocnění
Kalkulačka klidového metabolismu
Kalkulačka pro odhad celkového energetického výdeje
Kalkulačka tepové frekvence
Percentilové grafy děti 0-18 let
Kalkulačka rizika cukrovky 2. typu