O pohybu 18. 5. 2023 | Mgr. Alena VídeňskáMgr. Alena Vídeňská

Rizika sportování doma – na co si dát pozor při online cvičení

V minulých letech mnoho z nás začalo s online cvičením a tento způsob pohybu si svou oblibu zachoval. To je skvělé pro všechny, kteří se chtějí udržet fit. Na druhou stranu je důležité mít na paměti, že cvičení z domova může mít i svá omezení a rizika. Jak vybrat pohyb, který našemu tělu prospěje?

Stock Photos: ORION PRODUCTION /Shutterstock.com
 • Cvičení a zdravý pohyb jsou tou nejlepší věcí, jaké pro své tělo můžete udělat. To je bezpochyby. Pravidelným pohybem podpoříte svou imunitu, zlepšíte zdraví a mobilitu těla, stanete se silnějším a odolnějším.

Protože netrávíme přirozeným pohybem tolik času jako dříve, v dnešní sedavé době je cvičení o to důležitější. Každý den bychom měli pobýt nějaký čas venku na čerstvém vzduchu, hlídat si počet nachozených kroků a několikrát do týdne se zpotit nějakou fyzickou aktivitou. Času ale není nazbyt. Jak nám může tedy s pohybem pomoci online cvičení?

Online lekce – ano, nebo ne

 • online cvičeníVýhodou online cvičení je jistě fakt, že nikam nemusíte dojíždět a lektor doslova „přijede za vámi“. Doma vám postačí pouze kousek místa, podložka na cvičení a možná i nějaké fitness pomůcky.
 • Další výhodu vidím především pro stydlíny, kteří by v normálním případě na veřejné cvičení nikdy nepřišli. Doma mají přeci jen soukromí a nikdo je nevidí.
 • Z nabídky online cvičení si můžete dnes již vybrat skupinové lekce různého charakteru nebo i individuální trénink s osobním trenérem.

Online lekce nejsou vhodné pro každého

 • Nevýhodou cvičení – především u skupinových online lekcí – je nepřímý kontakt s lektorem, který by vaše chyby ve cvičení mohl při fyzickém kontaktu opravit. Avšak zkušený trenér by si měl umět poradit i na dálku.
 • Pravdou je, že každý člověk je individuální a má tedy jiné potřeby. To platí i pro cvičení. Někdo potřebuje zhubnout, někdo nabrat svaly nebo zlepšit kondičku. Zde pomůže krátká osobní konzultace s trenérem, který cvičení vede.
 • Dále jsou mezi námi i ti, kteří mají zdravotní problémy různého charakteru a jejich pohybový aparát jim nedovoluje určité pohybu v plném rozsahu, nebo potřebují přímo cvičení ušité na míru k tomu, aby se jejich tělo dalo po pohybové a svalové stránce „dohromady“. Zde byste si měli vybrat lekce, které vám padnou, nebo ještě lépe, kontaktovat trenéra, který se danou problematikou zabývá a je tak schopný s vámi cvičit a dohlížet na korekci cviků.

Skupinovka, nebo indi-vindi trénink

online lekceU online lekcí (stejně tak i u klasického cvičení ve fitku nebo na skupinových lekcích) si může ublížit každý, kdo nezná správnou techniku provedení cviku.

Proto, pokud je to možné a jste začátečník nebo si nejste jisti, zda daný cvik provádíte správně, zkuste si nejprve trénink s osobním trenérem.

Ten by i na „dálku“ měl být schopen vám sestavit tréninkový plán na míru a při online lekcích dohlížet na to, abyste se při cvičení nezranili a naopak bylo cvičení pro vaše tělo prospěšné.

 • Jakožto začátečník byste si měli vybírat takovou tréninkovou lekci, kde je vysvětlena správná technika provedení cviku, zdůrazněny možné chyby, kterých se vyvarovat, ale i jednodušší nebo těžší varianty cviku.
 • U cvičení rozhodně nechoďte přes bolest, která by mohla značit problémy s pohybovým aparátem (např. bolest kolen, bolest zad, ramene, atd…).

Vy, kteří jste v minulosti navštěvovali skupinové lekce, určitě již ponětí o tom, jak správně cvičit, máte. Skupinová lekce pro vás tedy může být skvělou volbou, jak ušetřit čas dojížděním.

Alespoň „nějaký“ pohyb

cvičení domaSamozřejmě, že existuje spousta venkovních aktivit, díky kterým můžete udržet svoje tělo ve formě (běh, nordic walking, jogging,…) a dají se vykonávat samostatně a bez dlouhého dojíždění. Ale pokud vám chybí motivace, může pro vás být online lekce s pevným termínem ideální. Nejen, že si lekce častokrát musíte dopředu předplatit, ale máte i pevně stanovený den a čas.

Cvičení bez hranic

Zmínku si zaslouží ještě jedna výhoda online cvičení. Lekce si můžete vybrat nejen poblíž svého bydliště, ale i v jiném městě. Nebo zemi. Jak ale vybrat z tolika možností tu nejvhodnější?

 1. Inspirujte se recenzemi na internetu i doporučením známých.
 2. Nejprve vyzkoušejte bezplatné lekce.
 3. Zpočátku si vyberte spíše způsob pohybu, se kterým již máte zkušenosti.
 4. Zvolte si vhodnou úroveň. Pokud jste začátečník, oceníte podrobnější vysvětlení trenéra.
 5. Nechte si s výběrem pohybu poradit.

Ať už si vyberete jakékoli cvičení, vnímejte u něj své tělo a pozorujte, jaký pohyb mu dělá dobře. Nezapomínejte se pravidelně protahovat a myslet na zdravý jídelníček, díky kterému bude mít vaše tělo dostatek živin na pravidelný trénink.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: autorský článek
Mohlo by vás také zajímat: