O výživě 5. 8. 2022 | Mgr. Kristina ŠístkováMgr. Kristina Šístková

Co skrývají rajčata pod slupkou a jak toho využít?

Rajčata jedlá jsou hojně konzumovanou a k vaření využívanou plodovou zeleninou. Mezi rajčaty lze nalézt druhy známé i méně známé, ne však méně chutné. Jsou významným zdrojem cenných látek, antioxidantů, ale alergiky nebo osoby citlivé na histamin mohou potrápit. Rajčata by se měla uchovávat mezi 8-15 °C, což znamená, že nepatří do lednice.

Stock photos: casanisa/Shutterstock.com

Co je skryto pod slupkou

Mezi lidmi panují obavy z nárůstu hmotnosti po konzumaci „sladkých“ rajčat. To je ale zcela zbytečné. Energetická hodnota rajčat je nízká. Pohybuje se kolem 80 kJ/100 g

 • Dominantní složkou rajčat je voda a obsah vlákniny činní kolem 1,5 g/100 g.
 • Jsou významným zdrojem draslíku a vitaminu A.
 • Typické červené zbarvení mají rajčata díky lykopenu. Jeho množství je stanoveno na 30-75 mg lykopenu/kg, což odpovídá 2-6 mg na jedno čerstvé běžně velké rajče. Řadí se mezi antioxidanty. Lykopen se stává využitelnějším pro lidský organizmus po tepelném zpracování. Ve žlutých rajčatech je obsah lykopenu nízký a převládá v nich beta-karoten.
 • Opomenout nelze ani obsah vitaminu C, vitaminu E a vitaminů skupiny B včetně kyseliny listové.
 • Slupka obsahuje také kvercetin. Biologicky aktivní flavonoid, antioxidant, který zůstává zachován i po tepelné úpravě.

Vyzkoušejte atypické odrůdy rajčat

bruschetta s rajčatyPři volbě odrůdy rajčete a následné koupi je vždy vhodné uvažovat, jaké plány s rajčetem máte. K dispozici vám jsou např. rajčata třešňová, datlová, masitá, barevná.

„Brutus“ plod o hmotnosti až 1,5 kg se hodí např.  na grilování, k porovnání běžné masité rajče mívá kolem 80 - 120 g, cherry rajče 20 g.

Ochutnejte zelené rajče „Green zebra“, rajče „Kumato“ oproti červeným stálicím okouzlí hned na pohled hnědým zbarvením, rajče „Yellow gazzi ribbed“ je veliké a žluté. Žlutá jsou také rajčata „Goldkrone“, modrofialové až černé zbarvení mají rajčata „Indigo Rose“, tmavá jsou i rajčata „Black Opal“ a kromě chuti jsou odolnější vůči chorobám, mezi oranžové odrůdy patří např. „Zlatista“.

Co si z rajčat připravit?

Saláty z čerstvých, ale i z teplých např. pečených rajčat, omáčky nejen na těstoviny, ale i rajčatové pesto, polévky teplé, studené, předkrmy jakými mohou být rajčatový tatarák či bruschetta, využít se dají také na šťávy a džusy.

Inspiraci najdete i v našich receptech. Co takhle vyzkoušet třeba:

Způsoby konzumace rajčat a na co si při ní dát pozor

 • Syrová: Nekonzumovat zelená nedozrálá rajčata, pokud se nejedná o zelený druh rajčete. Tomatin obsažený v nezralých rajčatech je toxin. Zelená nezralá rajčata obsahují 30–150 mg alfa-tomatinu/kg. U zralých je to kolem 10 mg/kg. Zelené části u stopky je lepší  vždy vyříznout. Pozor také na plíseň. Plesnivá část se nikdy nevyřezává, je potřeba vyhodit celý plod.
 • Zavařená: Často bývají zbavená slupek, což je nežádoucí vzhledem k přítomnosti vlákniny a lykopenu právě v oblasti slupky.
 • sušená rajčataSušená: Bývají velmi slaná.
 • Naložená v oleji: Při přípravě pokrmu (např. salátu) již není nutné přidávat olej. Při konzumaci většího množství takových rajčat je vhodné nechat olej okapat.
 • Zpracovaná v jídle: V receptech bývá uvedeno „rajče zbavte semínek a oloupejte“. V takovém případě opět dojde k ochuzení se o vlákninu a další zdraví prospěšných látek obsažených především ve slupce plodu.
 • Kečup: Je žádoucí zaměřit se na množství rajčat, ze kterých byl vybraný kečup vyroben. Hlídat si složení, a to především přidanou sůl a cukr. Dnes jsou již k sehnání kečupy, které na cukru uberou anebo jej vymění za stévii, erythritol či jejich kombinaci. Kečup by měl obsahovat minimálně 200 g rajčat na 100 g výrobku. V některých případech hodnoty raději neuvádějí, v jiných uvádějí, ale jedná se o hmotnost na „lahev“.
 • Passata a rajčatový protlak: V ideálním případě by měly být pouze z rajčat.
 • Šťáva, džus, nápoje: Je chvályhodné, že jsou rajčatové džusy prodávány ve 100% kvalitě. S Bloody Mary však během letních večerů opatrně, přece jen vodka výrazně zvyšuje přijatelnou energetickou hodnotu rajčatového džusu. Porce cca 300 ml koktejlu vyjde na 1100 kJ.
Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: bezpecnostpotravin.cz, farmareni.cz, nzip.cz, toxicology.cz
Mohlo by vás také zajímat: