Legislativa rozeznává dvě skupiny tvarohu. Do jedné patří tvaroh měkký, odtučněný, nízkotučný či jemný, polotučný a tučný – které mohou být také tepelně ošetřené (termizované). Další skupinou je pak tvaroh tvrdý. Na obale tvarohu vždy najdete informaci, o jaký druh se jedná, obsah tuku nebo obsah tuku v sušině a podíl sušiny.

Plný bílkovin a zasytí!

Tvaroh se vyrábí z pasterizovaného mléka kyselým srážením kaseinu. Výhodou tvarohu je, že je bohatým zdrojem plnohodnotných a kvalitních bílkovin – najdeme v něm všechny potřebné aminokyseliny.

  • Nejvíce bílkovin obsahuje tvaroh tvrdý, a to 21,5 g na 100 g, u ostatních druhů se obsah pohybuje kolem 12-13 g na 100 g podílu.

tvarohová pomazánkaSacharidů obsahuje jen minimum cca 2-4 g dle druhu, a je tak vhodný pro toho, komu mléko samotné nevyhovuje z důvodu laktózové intolerance, ale kysané mléčné výrobky toleruje. Bílkoviny mají mezi živinami největší sytící schopnost, tvaroh je navíc bohatý na kasein. Ten se v našem trávicím traktu zpracovává pomaleji, u sportovců se doporučuje jej zařadit jako zdroj bílkovin večer, kdy je možnost delšího odpočinku. Tvaroh se tak hodí nejen těm, kteří si předsevzali shodit nějaké to kilo, ale i aktivním sportovcům.

Tip pro vás: Trápí-li vás hlad, připravte si čerstvou zeleninu a zkombinujte ji s dipem s tvarohu a bylinek. Lehkou zdravou svačinkou může být také tvaroh zkombinovaný s ovocem a nasekanými ořechy.

Jen nízkotučný? Vůbec ne!

Obsah tuku se samozřejmě mezi jednotlivými druhy liší, podle toho, zda jsou vyrobeny z plnotučného, polotučného nebo odtučněného mléka. Nejméně tuku obsahují tvaroh odtučněný, měkký nebo tvrdý (max. 5 % tuku v sušině), nejvíce pak samozřejmě tvaroh tučný (38 % tuku v sušině). Obsah tuku v sušině ale neznamená obsah reálný, protože sušina netvoří u tvarohu celých 100 %.

  • Tučný tvaroh obsahuje cca 12 g tuku na 100 g, polotučný cca 5 g a tvrdý cca 1 g, ještě méně má tvaroh odtučněný. Proto se ani ten, kdo se snaží omezit příjem kalorií, nemusí soustředit jen na tvaroh odtučněný.

Z minerálních látek je u tvarohu významný obsah vápníku, který je také dobře využitelný, stejně jako u ostatních mléčných výrobků. Kromě něj tvaroh obsahuje také fosfor, draslík a jód, menší množství zinku. Z vitamínů pak menší množství vitamínu A a D.

Tvaroh jako univerzální surovina

Další skvělou vlastností tvarohu je i to, že je všestranně využitelný. Jednoduše ho můžete připravit nasladko či naslano, tepelně upravit anebo podávat zastudena. Když nemáte čas připravovat složitější jídla, s tvarohem po ruce rychle vykouzlíte zdravý pokrm. Nikdy tak není na škodu mít doma v lednici 1-2 kusy.

Tipy na tvarohové dobroty

Máte chuť na lehký dezert? Vyzkoušejte některý z našich receptů:

Chystáte se péct moučník? Těch u nás najdete spousty. Který zkusíte?

Dáváte přednost pečení naslano? Pak máme pár tipů i pro vás:

Přemýšlíte, jak zakomponovat tvaroh do hlavního jídla? Jde to nasladko i naslano:

Pomazánky s tvarohem jsou bezkonkurenční. Už jste vyzkoušeli tyto?

Tip na závěr: Z tvarohu vykouzlíte i rychlý dip ke grilované zelenině, zeleninovým plackám či pečeným bramborám. Potřebovat budete: 150 g měkkého tvarohu z vaničky, 1 utřený stroužek česneku, 1 větvičku čerstvého koriandru, ½ lžičky limetkové šťávy. Vše smícháme a před podáváním necháme chvilku odležet v lednici.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: autorský článek (autorka je nutriční terapeutka)